Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

DOKUMENTET: Prokurori Besnik Cani pushoi dosjen për komisioneren e Vettingut

Prokurori Besnik Cani, aktualisht krahu i djathtë i kryeprokurores Arta Marku, rezulton se i ka bërë “nderin e jetës” njërës prej komisionereve të Vettingut (KPK), Valbona Sanxhaktarit. Pritet që nesër KPK-ja të japë vendimin për prokurorin Cani, ndërsa një burim i mirëinformuar i tha Hashtag.al se zonja Sanxhaktari, ndonëse nuk është formalisht pjesë e trupës që do gjykojë mbi zotin ...

Lexo me teper »

KUSH I BLLOKOI HETIMET? (Historia e një afere me tokat e Bankers Petroleum)

Një politikan i njohur dhe karizmatik në Shqipëri, dyshohet se ka influencuar mbylljen e auditimeve dhe të hetimit në prokurori të një dosje të dhënies fiktive me qira të pronave për interes të koorporatës Bankers Petroleum. Një burim i mirëinformuar në institucionet e sigurisë i tha Hashtag.al se afera ka përfshirë disa zyrtarë të lartë të ministrisë së Ekonomisë në ...

Lexo me teper »

Dëshmia e oficerit: Balla qeshte teksa vëllai i deputetit socialist më vuri pistoletën në kokë

Një oficer policie ka dhënë një dëshmi tronditëse lidhur me kërcënimin që i është bërë me armë në zyrën e tij nga vëllai i deputetit të Krujës, Rrexhep Rraja, në prani të kreut të grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla, deputetit Rraja dhe kryebashkiakut të Krujës, Artur Bushi. Denoncimi është bërë në një video live të publikuar nga gazetari Basir ...

Lexo me teper »

Lidhja e Damian Gjiknurit me mashtruesin indian alarmon shërbimet inteligjente

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri, rezulton anëtar aktiv i një sekti të paqartë dhe të dyshimtë, i drejtuar nga një guru indian i quajtur Paramahamsa Vishëandanda. Ministri Gjinuri është përpjekur ta mbajë të rezervuar përkatësinë e tij në sekt, ndonëse bashkëshortja e tij, zonja R. Agolli ka publikuar me dhjetëra foto/video të sektit, sidomos gjatë aktiviteteve që zhvillohen ...

Lexo me teper »

TOP-SHANTAZH / Si po i intimidon Ben Blushi kompanitë private

Disa të dhëna publike sugjerojnë se televizioni “Top-Channel” po investohet në një fushatë shantazhimi dhe intimidimi ndaj disa kompanive të mëdha private. Janë të paktën dy raste të dy kompanive të mëdha shqiptare që tregojnë se televizioni ka drejtuar shënjestrën ndaj kompanive private dhe jo ndaj interesit publik. Rasti i parë lidhet me kompaninë “Salillari”. Në harkun kohor të dy ...

Lexo me teper »

Gjiknuri firmos leje minerare për drejtorin e Bashkisë së Vlorës

Ministria e Energjitikës i ka dhënë një leje ekskluzive minerare në zonën e Kaninës në Vlorë, një kompanie të kontrolluar nga drejtuesi i Policisë Bashkiake të Vlorës, Mejtim Meçaj. Pak javë më parë kompania “Vamel shpk” e themeluar në vitin 2017, përfitoi të drejtën ekskluzive të shfrytëzimit të një masivi me gur gëlqeror, kjo kompani nuk konkuroi me askënd, ndërsa ...

Lexo me teper »

Top Channel shkakton skandal me sigurinë kombëtare, reagon SHISH

Shërbimi Informativ i Shtetit ka reaguar me anë të një deklarate për shtyp pas informacioneve të dala në media, ku pretendohet se u referohen doklumenteve të dala nga ky insitucion. Në deklaratë theksohet se SHISH është organ informues dhe kërkon mospërdorimin e emrit të këtij institucioni për të rritur besueshmërinë e akuzave apo deklaratave më media. “SHISH-i i bën me ...

Lexo me teper »

Rama propozon në Strasburg lejtnantin e Fondacionit Soros

Pas tre dështimeve me propozimet e bëra më herët me kandidatët shqiptarë për në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg, qeveria shqiptare ka çuar listën e katërt për miratim. Emrat që janë propozuar nga kryeministri Rama janë Darian Pavli, Marjana Semini dhe Sokol Berberi. Le të ndalemi pak tek Darian Pavli. Në prezantimin e shkurtër të kandidaturës së ...

Lexo me teper »

ÇFARË SIKLETI KA XHENSILA? (Disa info mbi përplasjet në korridoret e Vettingut)

Prej disa javësh Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nisur serinë e vendimeve për gjyqtarët në Shqipëri, por ndërmjet anëtarëve shqiptarë të KPK-së dhe trupës ndërkombëtare të monitorimit (OMN), ka nisur një betejë në prapaskenë. Një burim i mirëinformuar i tha Hashtag.al, se vendimet e dhëna nga KPK-ja për të paktën tre gjyqtarë kanë shkaktuar përplasje dhe debate mes KPK-së ...

Lexo me teper »

Ç’PO NDODH ME TOP CHANNEL?  – Televizioni akuzon drejtorët e vet në gjykatë

Një gjyq ndërmjet televizionit Top Channel dhe një kompanie furnitore, ka zbuluar një detaj të pazakontë, televizioni Top Channel ka akuzuar tre drejtues të vet për manipulim faturash dhe shpërdorim detyre. Gjyqin me kompaninë furnitore, Hashtag.al e ka raportuar dhe më herët (lexoje këtu), por duket se televizioni për të shmangur përgjegjësinë e pagesave të prapambetura, ka zgjedhur të bëjë ...

Lexo me teper »