Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Ekskluzive-Kontrata / Stafet e qendrave shëndetësore do punojnë për Vilma Nushin

Një kontratë-standarde e hartuar nga Ministria e Shëndetësisë zbulon se qendrat shëndetësore të lagjeve dhe mjekët e familjes, janë shndërruar në punonjës të koncensionarit të Check-Up, në pronësi të biznesmenes Vilma Nushi. Kontrata është siguruar ekskluzivisht nga Hashtag.al. Historia e kësaj kontrate fillon në datën 29 Dhjetor 2017, kur në fshehtësi të plotë është miratuar (me vendim të këshillit administrativ ...

Lexo me teper »

Raporti  BlueBox  – 218 anije peshkimi në Shqipëri,  jashtë kontrollit të radarëve

Ndërsa Shqipëria vuan pasojat e kultivim/trafikut  të kanabisit dhe dyshimeve për implikim të njësive të kontrollit të kufirit, një zyrtar qeveritar informoi Hashtag.al se 218 anije peshkimi janë jashtë kontrollit të radarëve QNOD që prej muajit Prill 2017. “Në total janë 218 anije peshkimi që duhet të jenë të pajisura me një sistem gjurmimi-GPS të quajtur BlueBox. Vetëm  187 anije ...

Lexo me teper »

Pse rrjeti Soros i shpalli luftë rrjetit Facebook?  (…dhe disa gjurmë që çojnë në Tiranë)

Multimiliarderi George Soros bëri një deklaratë agresive gjatë forumit të Davosit, duke sulmuar hapur rrjetet Facebook dhe Google. Soros i akuzoi këto rrjete, se po monopolizonin informacionin. Deklarata e tij e befasishme nuk le vend për ekuivok. U shpreh Soros: “Facebook dhe Google janë rritur si monopole gjithnjë e më të fuqishme, ato janë bërë pengesë për inovacionin dhe kanë ...

Lexo me teper »

Raporti zbulon skandalin, ONM rrëzoi kandidaturat e Fondacionit Soros

Një raport i firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit Genci Gjonçaj, zbulon se Fondacioni Soros dhe Kuvendi i Shqipërisë po favorizojnë disa kandidatë të shoqërisë civile që nuk plotësojnë kriteret ligjore (sipas ekspertëve ndërkombëtarë-ONM). Raporti i plotë i siguruar nga Hashtag.al, zbulon shkeljen e kritereve. Por le ta rrëfejmë fabulën në mënyrë më elementare. Një nga organet që do ...

Lexo me teper »

Fondacioni Soros lobon në qeveri – Kërkon koncesion për sigurinë ushqimore

Fondacioni Soros në Tiranë,  rezulton financues i një studimi të dyshimtë, që i sugjeron qeverisë shqiptare të japë me koncension-PPP rrjetin e të dhënave dhe kontrolleve të sigurisë ushqimore. Një hulumtim i Hashtag.al zbuloi se qeveria shqiptare dhe ky fondacion rezultojnë të sinkronizuar plotësisht lidhur me këtë projekt. Le ta përmbledhim historinë në rend kronologjik: –10 nëntor 2017, një shoqatë ...

Lexo me teper »

Dy armiqtë imagjinarë të Ramës- Kujt i intereson faktorizimi i Veliajt dhe Xhafajt

Ditët e fundit në media dhe portale është shfaqur një tendencë për të paraqitur Erion Veliajn dhe Fatmir Xhafajn si dy lojëtarë dhe faktorë që po sfidojnë autoritetin e Edi Ramës. Veliaj paraqitet si një ‘dishepull ambicioz’ që ka nisur tashmë planin e vet për të kapur kreun e Partisë Socialiste madje si një lojëtar që ruan partneritetin me LSI-në ...

Lexo me teper »

VOTIMI KUNDËR SHBA – A e negocioi Damian Gjiknuri pazarin me turqit?

Ditën kur në OKB do të votohej rezoluta kundër SHBA-ve (për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit), ministri shqiptar i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri ndodhej në Turqi, ai ishte i ftuar special i një konsorciumi të fuqishëm të biznesit turk, në një ceremoni që mbahej për një projekt investimi 1.4 miliardë USD. Gjiknuri nuk kishte ndonjë lidhje me ...

Lexo me teper »

Vota kundër SHBA/ A u paguan qeveritarët e Tiranës me dollarë nga Turqia?

Njëzet e katër orë para se të shkonte për votim rezoluta e Turqisë në OKB (kundër njohjes nga ana e SHBA-së së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit), Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, bëri një deklaratë të bujshme, ai tha tekstualisht: “Zoti Trump, dollarët e tu nuk mund ta blejnë dot nismën demokratike të Turqisë”. Njësoj si Turqia; edhe Shqipëria ...

Lexo me teper »

1.3 MLN EURO – Buxheti për Emergjencat i barabartë me ‘Bonusin’ e Vilma Nushit

Nëse dëmet e rreshjeve dhe paaftësia e strukturave shtetërore i’u kanë revoltuar, merreni stresin lehtë, Emergjencat Civile janë një institucion formal, në pikë të hallit dhe me buxhet qesharak. Në 31 tetor të këtij viti, kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi dha alarmin për ndihmë dhe deklaroi se buxheti total për këtë institucion është 1.3 milionë euro. Prençi bëri thirrje ...

Lexo me teper »

MIMI LEAKS- Zbulohen dokumentet, si u fikën radarët e ushtrisë

“Ja dosja famoze e Narkoshtetit apo e Mimi-Leaks sipas gazetarit investigativ, e të gjithë bashkëpunimit të ndrikull Kodhelit dhe gjeneral Trafikut me Saimir Tahirin në trafikun e drogës!” Ky është denoncimi i fortë që publikon sot, ish-Kryeministri Sali Berisha, me këtë shënim që vazhdon: “Këtu më poshtë keni të gjitha dokumentat që punonjës të ndërgjegjshëm të Ministrisë së Mbrojtjes i ...

Lexo me teper »