Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

‘Lali Ambientali’ e pagoi Ardit Gjebrenë 80 mijë USD

Një shprehje hebreje thotë: ‘Vetëm djathi në çarkun e miut është falas’. Çarku ndonjëherë mund të jetë dhe festival, si për shembull ai i Këngës Magjike. *** Rreth 22 orë më parë një e-mail nga Bashkia e Tiranës ka mbërritur në të gjithë listën e adresave të redaksive në Shqipëri. Përmbajtja e tij kishte të bënte me mbjelljen e pemëve ...

Lexo me teper »

Ambasadori Donald Lu në listën e zezë të Izraelit (Dhe një video e zhdukur nga qarkullimi)

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu është ekspozuar së fundmi si një diplomat që po dëmton interesat e shtetit të Izraelit. Një burim kompetent diplomatik, i cili ka informuar Hashtag.al më herët mbi çështjen e votës së Shqipërisë në OKB (kliko këtu), ka zbardhur disa zhvillime të reja mbi pasojat e kësaj vote, zhvillimet duken se prekin direkt dhe ambasadorin amerikan ...

Lexo me teper »

Ekskluzive-Kontrata / Stafet e qendrave shëndetësore do punojnë për Vilma Nushin

Një kontratë-standarde e hartuar nga Ministria e Shëndetësisë zbulon se qendrat shëndetësore të lagjeve dhe mjekët e familjes, janë shndërruar në punonjës të koncensionarit të Check-Up, në pronësi të biznesmenes Vilma Nushi. Kontrata është siguruar ekskluzivisht nga Hashtag.al. Historia e kësaj kontrate fillon në datën 29 Dhjetor 2017, kur në fshehtësi të plotë është miratuar (me vendim të këshillit administrativ ...

Lexo me teper »

Raporti  BlueBox  – 218 anije peshkimi në Shqipëri,  jashtë kontrollit të radarëve

Ndërsa Shqipëria vuan pasojat e kultivim/trafikut  të kanabisit dhe dyshimeve për implikim të njësive të kontrollit të kufirit, një zyrtar qeveritar informoi Hashtag.al se 218 anije peshkimi janë jashtë kontrollit të radarëve QNOD që prej muajit Prill 2017. “Në total janë 218 anije peshkimi që duhet të jenë të pajisura me një sistem gjurmimi-GPS të quajtur BlueBox. Vetëm  187 anije ...

Lexo me teper »

Pse rrjeti Soros i shpalli luftë rrjetit Facebook?  (…dhe disa gjurmë që çojnë në Tiranë)

Multimiliarderi George Soros bëri një deklaratë agresive gjatë forumit të Davosit, duke sulmuar hapur rrjetet Facebook dhe Google. Soros i akuzoi këto rrjete, se po monopolizonin informacionin. Deklarata e tij e befasishme nuk le vend për ekuivok. U shpreh Soros: “Facebook dhe Google janë rritur si monopole gjithnjë e më të fuqishme, ato janë bërë pengesë për inovacionin dhe kanë ...

Lexo me teper »

Raporti zbulon skandalin, ONM rrëzoi kandidaturat e Fondacionit Soros

Një raport i firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit Genci Gjonçaj, zbulon se Fondacioni Soros dhe Kuvendi i Shqipërisë po favorizojnë disa kandidatë të shoqërisë civile që nuk plotësojnë kriteret ligjore (sipas ekspertëve ndërkombëtarë-ONM). Raporti i plotë i siguruar nga Hashtag.al, zbulon shkeljen e kritereve. Por le ta rrëfejmë fabulën në mënyrë më elementare. Një nga organet që do ...

Lexo me teper »

Fondacioni Soros lobon në qeveri – Kërkon koncesion për sigurinë ushqimore

Fondacioni Soros në Tiranë,  rezulton financues i një studimi të dyshimtë, që i sugjeron qeverisë shqiptare të japë me koncension-PPP rrjetin e të dhënave dhe kontrolleve të sigurisë ushqimore. Një hulumtim i Hashtag.al zbuloi se qeveria shqiptare dhe ky fondacion rezultojnë të sinkronizuar plotësisht lidhur me këtë projekt. Le ta përmbledhim historinë në rend kronologjik: –10 nëntor 2017, një shoqatë ...

Lexo me teper »

Dy armiqtë imagjinarë të Ramës- Kujt i intereson faktorizimi i Veliajt dhe Xhafajt

Ditët e fundit në media dhe portale është shfaqur një tendencë për të paraqitur Erion Veliajn dhe Fatmir Xhafajn si dy lojëtarë dhe faktorë që po sfidojnë autoritetin e Edi Ramës. Veliaj paraqitet si një ‘dishepull ambicioz’ që ka nisur tashmë planin e vet për të kapur kreun e Partisë Socialiste madje si një lojëtar që ruan partneritetin me LSI-në ...

Lexo me teper »

VOTIMI KUNDËR SHBA – A e negocioi Damian Gjiknuri pazarin me turqit?

Ditën kur në OKB do të votohej rezoluta kundër SHBA-ve (për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit), ministri shqiptar i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri ndodhej në Turqi, ai ishte i ftuar special i një konsorciumi të fuqishëm të biznesit turk, në një ceremoni që mbahej për një projekt investimi 1.4 miliardë USD. Gjiknuri nuk kishte ndonjë lidhje me ...

Lexo me teper »