Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Fondacioni Soros lobon në qeveri – Kërkon koncesion për sigurinë ushqimore

Fondacioni Soros në Tiranë,  rezulton financues i një studimi të dyshimtë, që i sugjeron qeverisë shqiptare të japë me koncension-PPP rrjetin e të dhënave dhe kontrolleve të sigurisë ushqimore. Një hulumtim i Hashtag.al zbuloi se qeveria shqiptare dhe ky fondacion rezultojnë të sinkronizuar plotësisht lidhur me këtë projekt. Le ta përmbledhim historinë në rend kronologjik: –10 nëntor 2017, një shoqatë ...

Lexo me teper »

Dy armiqtë imagjinarë të Ramës- Kujt i intereson faktorizimi i Veliajt dhe Xhafajt

Ditët e fundit në media dhe portale është shfaqur një tendencë për të paraqitur Erion Veliajn dhe Fatmir Xhafajn si dy lojëtarë dhe faktorë që po sfidojnë autoritetin e Edi Ramës. Veliaj paraqitet si një ‘dishepull ambicioz’ që ka nisur tashmë planin e vet për të kapur kreun e Partisë Socialiste madje si një lojëtar që ruan partneritetin me LSI-në ...

Lexo me teper »

VOTIMI KUNDËR SHBA – A e negocioi Damian Gjiknuri pazarin me turqit?

Ditën kur në OKB do të votohej rezoluta kundër SHBA-ve (për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit), ministri shqiptar i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri ndodhej në Turqi, ai ishte i ftuar special i një konsorciumi të fuqishëm të biznesit turk, në një ceremoni që mbahej për një projekt investimi 1.4 miliardë USD. Gjiknuri nuk kishte ndonjë lidhje me ...

Lexo me teper »

Vota kundër SHBA/ A u paguan qeveritarët e Tiranës me dollarë nga Turqia?

Njëzet e katër orë para se të shkonte për votim rezoluta e Turqisë në OKB (kundër njohjes nga ana e SHBA-së së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit), Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, bëri një deklaratë të bujshme, ai tha tekstualisht: “Zoti Trump, dollarët e tu nuk mund ta blejnë dot nismën demokratike të Turqisë”. Njësoj si Turqia; edhe Shqipëria ...

Lexo me teper »

1.3 MLN EURO – Buxheti për Emergjencat i barabartë me ‘Bonusin’ e Vilma Nushit

Nëse dëmet e rreshjeve dhe paaftësia e strukturave shtetërore i’u kanë revoltuar, merreni stresin lehtë, Emergjencat Civile janë një institucion formal, në pikë të hallit dhe me buxhet qesharak. Në 31 tetor të këtij viti, kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi dha alarmin për ndihmë dhe deklaroi se buxheti total për këtë institucion është 1.3 milionë euro. Prençi bëri thirrje ...

Lexo me teper »

MIMI LEAKS- Zbulohen dokumentet, si u fikën radarët e ushtrisë

“Ja dosja famoze e Narkoshtetit apo e Mimi-Leaks sipas gazetarit investigativ, e të gjithë bashkëpunimit të ndrikull Kodhelit dhe gjeneral Trafikut me Saimir Tahirin në trafikun e drogës!” Ky është denoncimi i fortë që publikon sot, ish-Kryeministri Sali Berisha, me këtë shënim që vazhdon: “Këtu më poshtë keni të gjitha dokumentat që punonjës të ndërgjegjshëm të Ministrisë së Mbrojtjes i ...

Lexo me teper »

I dashur Don, po ‘Bankers Petroleum’ çfarë peshku është?

Në kulmin e një narko-skandali që ka përfshirë rangjet më të larta të policisë dhe ish-ministrin Tahiri, ambasadori Donald Lu u bë pjesë e një dekori të sforcuar në Ministrinë e Brendshme, ku u premtua një biçim bashkëpunimi i paqartë mes FBI-së dhe policisë shqiptare. Ambasadori Lu mbajti me këtë rast një fjalim të konceptuar si hartim moralizues, ku batuta ...

Lexo me teper »

Soros është pronari i Spitalit Amerikan, e bleu me kredi

Një prej spitaleve private më të favorizuara në vitet e fundit, Spitali Amerikan, rezulton se është pronësi e dy kompanive amerikane të kontrolluara nga financieri George Soros. Të dhënat janë një ‘sekret i hapur’, pasi disa institucione shtetërore amerikane e konfirmojnë një fakt të tillë, por dhe vetë spitali amerikan e konfirmon. ‘Spitali Amerikan’ e nisi aktivitetin e tij në ...

Lexo me teper »

Samir Mane ka ‘Gebelsin’ e tij personal. Quhet Henri…Henri Çili

Në foto: (majtas)Samir Mane, Henri Çili (djathtas) Nga protesta e studentëve të UET-së Pse po protestojnë studentët dhe pedagogët e Henri Çilit për formalizimin e biznesit të vogël? Për ta kuptuar, le t’ia nisim nga fillimi. Shoqata e Bashkimit Tregtar të Shqipërisë, zhvilloi një marshim në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, nën moton ‘Për një ekonomi më të drejtë’. Pjesë e ...

Lexo me teper »

DOKUMENTET EKSKLUZIVE- Qeveria ka financuar fshehurazi Bienalen e Venecias

Javën e fundit u përcoll me bujë ekspozita personale/private e artistit Edi Rama në Bienalen e Venecias. Por një raport i Kontrollit të Lartë të Shtetit, zbulon se qeveria e kryeministrit Edi Rama, e ka financuar me fonde publike këtë bienale. Raporti i siguruar në rrugë zyrtare nga Hashtag.al, zbulon se në intervalin kohor Mars-Tetor 2016, Ministria e Zhvillimit Ekonomik ...

Lexo me teper »