Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Pse rrjeti Soros i shpalli luftë rrjetit Facebook?  (…dhe disa gjurmë që çojnë në Tiranë)

Multimiliarderi George Soros bëri një deklaratë agresive gjatë forumit të Davosit, duke sulmuar hapur rrjetet Facebook dhe Google. Soros i akuzoi këto rrjete, se po monopolizonin informacionin. Deklarata e tij e befasishme nuk le vend për ekuivok. U shpreh Soros: “Facebook dhe Google janë rritur si monopole gjithnjë e më të fuqishme, ato janë bërë pengesë për inovacionin dhe kanë ...

Lexo me teper »

Raporti zbulon skandalin, ONM rrëzoi kandidaturat e Fondacionit Soros

Një raport i firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i Kuvendit Genci Gjonçaj, zbulon se Fondacioni Soros dhe Kuvendi i Shqipërisë po favorizojnë disa kandidatë të shoqërisë civile që nuk plotësojnë kriteret ligjore (sipas ekspertëve ndërkombëtarë-ONM). Raporti i plotë i siguruar nga Hashtag.al, zbulon shkeljen e kritereve. Por le ta rrëfejmë fabulën në mënyrë më elementare. Një nga organet që do ...

Lexo me teper »

Fondacioni Soros lobon në qeveri – Kërkon koncesion për sigurinë ushqimore

Fondacioni Soros në Tiranë,  rezulton financues i një studimi të dyshimtë, që i sugjeron qeverisë shqiptare të japë me koncension-PPP rrjetin e të dhënave dhe kontrolleve të sigurisë ushqimore. Një hulumtim i Hashtag.al zbuloi se qeveria shqiptare dhe ky fondacion rezultojnë të sinkronizuar plotësisht lidhur me këtë projekt. Le ta përmbledhim historinë në rend kronologjik: –10 nëntor 2017, një shoqatë ...

Lexo me teper »

Dy armiqtë imagjinarë të Ramës- Kujt i intereson faktorizimi i Veliajt dhe Xhafajt

Ditët e fundit në media dhe portale është shfaqur një tendencë për të paraqitur Erion Veliajn dhe Fatmir Xhafajn si dy lojëtarë dhe faktorë që po sfidojnë autoritetin e Edi Ramës. Veliaj paraqitet si një ‘dishepull ambicioz’ që ka nisur tashmë planin e vet për të kapur kreun e Partisë Socialiste madje si një lojëtar që ruan partneritetin me LSI-në ...

Lexo me teper »

VOTIMI KUNDËR SHBA – A e negocioi Damian Gjiknuri pazarin me turqit?

Ditën kur në OKB do të votohej rezoluta kundër SHBA-ve (për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet i Izraelit), ministri shqiptar i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri ndodhej në Turqi, ai ishte i ftuar special i një konsorciumi të fuqishëm të biznesit turk, në një ceremoni që mbahej për një projekt investimi 1.4 miliardë USD. Gjiknuri nuk kishte ndonjë lidhje me ...

Lexo me teper »

Vota kundër SHBA/ A u paguan qeveritarët e Tiranës me dollarë nga Turqia?

Njëzet e katër orë para se të shkonte për votim rezoluta e Turqisë në OKB (kundër njohjes nga ana e SHBA-së së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit), Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, bëri një deklaratë të bujshme, ai tha tekstualisht: “Zoti Trump, dollarët e tu nuk mund ta blejnë dot nismën demokratike të Turqisë”. Njësoj si Turqia; edhe Shqipëria ...

Lexo me teper »

1.3 MLN EURO – Buxheti për Emergjencat i barabartë me ‘Bonusin’ e Vilma Nushit

Nëse dëmet e rreshjeve dhe paaftësia e strukturave shtetërore i’u kanë revoltuar, merreni stresin lehtë, Emergjencat Civile janë një institucion formal, në pikë të hallit dhe me buxhet qesharak. Në 31 tetor të këtij viti, kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi dha alarmin për ndihmë dhe deklaroi se buxheti total për këtë institucion është 1.3 milionë euro. Prençi bëri thirrje ...

Lexo me teper »

MIMI LEAKS- Zbulohen dokumentet, si u fikën radarët e ushtrisë

“Ja dosja famoze e Narkoshtetit apo e Mimi-Leaks sipas gazetarit investigativ, e të gjithë bashkëpunimit të ndrikull Kodhelit dhe gjeneral Trafikut me Saimir Tahirin në trafikun e drogës!” Ky është denoncimi i fortë që publikon sot, ish-Kryeministri Sali Berisha, me këtë shënim që vazhdon: “Këtu më poshtë keni të gjitha dokumentat që punonjës të ndërgjegjshëm të Ministrisë së Mbrojtjes i ...

Lexo me teper »

I dashur Don, po ‘Bankers Petroleum’ çfarë peshku është?

Në kulmin e një narko-skandali që ka përfshirë rangjet më të larta të policisë dhe ish-ministrin Tahiri, ambasadori Donald Lu u bë pjesë e një dekori të sforcuar në Ministrinë e Brendshme, ku u premtua një biçim bashkëpunimi i paqartë mes FBI-së dhe policisë shqiptare. Ambasadori Lu mbajti me këtë rast një fjalim të konceptuar si hartim moralizues, ku batuta ...

Lexo me teper »

Soros është pronari i Spitalit Amerikan, e bleu me kredi

Një prej spitaleve private më të favorizuara në vitet e fundit, Spitali Amerikan, rezulton se është pronësi e dy kompanive amerikane të kontrolluara nga financieri George Soros. Të dhënat janë një ‘sekret i hapur’, pasi disa institucione shtetërore amerikane e konfirmojnë një fakt të tillë, por dhe vetë spitali amerikan e konfirmon. ‘Spitali Amerikan’ e nisi aktivitetin e tij në ...

Lexo me teper »