Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

WOW BENI / ‘Perla’ nga Ahmetaj: ‘Koncensionet nuk i paguajnë qytetarët, por buxheti’

Ministri i Financave Arben Ahmetaj, gjatë seancës së sotme parlamentare, ka bërë një deklaratë spektakolare ndërsa ishte duke folur për politikat koncensionare të qeverisë. Kur u ndal tek koncensionet e dhëna në shëndetësi, Ahmetaj deklaroi se këto koncensione nuk i paguan qytetari, por…buxheti i shtetit (!) Lexoni çfarë ka thënë ministri: Koncensionet eee..siç i referoheni, në shëndetësi. E ka marrë koston e ...

Lexo me teper »

Zbulohet dokumenti / Fondacioni Soros: ‘Knut Fleckenstein është i besuari ynë’

Paraditen e së mërkurës, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut  Fleckenstein gjatë një prononcimi të pazakontë në Tiranë, i cilësoi si përralla akuzat e bëra nga ish-kryeministri Berisha për rolin dhe ndikimin e rrjetit Soros. Deklarata e zotit  Fleckenstein ishte eksplicite. Ai u shpreh: Më lejoni të tregohem edhe më i drejtpërdrejtë në lidhje me një shfaqje televizive që ...

Lexo me teper »

A është ky dokumenti që shqetësoi ambasadorin Donald Lu?

Seksioni për Dekriminalizimin në Prokurorinë e Përgjithshme i ka kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve heqjen e mandatit të deputetit socialist Armando Prenga. Kërkesa e prokurorisë është siguruar nga Hashtag.al dhe aty detajohet problemi që kanë konstatuar prokurorët me formularin e vetëdeklarimit të Prengës. Sipas prokurorisë, zoti Prenga ka shmangur nga vetëdeklarimi një vendim të gjykatës së Kurbinit ndaj tij si ...

Lexo me teper »

Ekskluzive – Raporti / Si e shkatërroi Rama Institutin e Monumenteve të Kulturës

Një debat i flaktë publik po zhvillohet pas ndërhyrjes së Bashkisë së Durrësit në një territor të klasifikuar si zonë e mbrojtur, në zonën ku do të ndërtohet ‘Veliera’. Gjykata ka bllokuar përkohësisht punimet, por një raport i KLSH-së (Kontrolli i Lartë i Shtetit) zbulon se monumentet e Kulturës në Shqipëri, janë lënë në dorë të një Instituti tërësisht të paorganizuar, ...

Lexo me teper »

Dokumentet / Dy drejtorë të Soros në bordin e Romana Vlahutin

Një nga projektet më kryesore të Delegacionit të Këshillit të Evropës në Tiranë, rezulton se kontrollohet nga përfaqësues zyrtarë të Fondacionit Soros për Shqipërinë.   Bëhet fjalë për Akademinë e Studimeve Politike, një OJF e cila zbaton një projekt të rëndësishëm të BE-së që prej vitit 2009. Projekti i financuar nga BE-ja, ofron prej vitesh trajnime luksoze dhe siguron udhëtime/seminare ...

Lexo me teper »

Ekskluzive / Romana Vlahutin nën hetim për korrupsion dhe abuzim me detyrën

Shefja e Delegacionit të BE-së në Tiranë, zonja Romana Vlahutin është zyrtarisht nën hetim në Bruksel pasi dyshohet për abuzime me fondet e BE-së dhe shkeljen e rregullave të rekrutimit. Lajmi konfirmohet për Hashtag.al nga një burim diplomatik i mirëinformuar pranë një ambasade të rëndësishme të BE-së në Tiranë. Zyra e investigimit të vjedhjeve të buxhetit dhe shkeljes së praktikave ...

Lexo me teper »

Tenderi 600 mijë USD – Ahmetaj kërkoi lobistë për borxhin dhe koncensionet

Ministria e Financave ka synuar pajtimin e një kompanie ndërkombëtare e cila do të lobonte për të ‘zbukuruar’  të dhënat mbi borxhin publik të vendit. Financat hapën një tender në fillim të dhjetorit 2016, tender i anuluar më pas, për arsye ende të panjohura, por Hashtag.al ka mundur të sigurojë specifikimet teknike të tenderit. Këto specifikime zbulojnë se Ahmetaj ka ...

Lexo me teper »

Bashkëshorti i Romana Vlahutin del hapur kundër Trump-it

Ndërsa në Tiranë mediat vlojnë mbi shpenzimet e dyshimta të blerjes së vilës nga Delegacioni i BE-së, diku në Bosnje Hercegovinë, bashkëshorti i zonjës Vlahutin duket tepër i preokupuar mbi fatet e planetit Tokë. Vlado Azinovic, një lektor universiteti, studiues i çështjeve të sigurisë, është bashkëshorti i zonjës Vlahutin. Ai gjen rastin thuajse çdo ditë që në llogarinë e tij ...

Lexo me teper »

‘Zëri i Amerikës’ manipulon deklaratën e DASH për ambasadorin Lu

Nëpërmjet një lajmi të shpërndarë mbrëmjen e së premtes, ‘Zëri i Amerikës’ ofronte një informacion, sipas të cilit, Departamenti Amerikan i Shtetit i kishte dhënë mbështetje ambasadorit Donald Lu. Ky lajm vjen fill pas konfliktit të pazakontë  të ambasadorit me kryeprokurorin Adriatik Llalla.  ‘Zëri i Amerikës’ i ishte drejtuar zotit Mark Toner, zëdhënës i DASH-it, ende në detyrë. Lexoni si e raporton lajmin ‘Zëri i Amerikës’: ...

Lexo me teper »

Ekskluzive / Rama ofroi sondazhin e Soros si raport të BE-së

Me anë të një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama paraqiti sot një grafik në të cilën konfigurohej besimi tek institucionet shqiptare. Ministria e Brendshme paraqitej në këtë grafik me nivelin më të lartë të besimit tek qytetarët, ndërsa Rama e përdori të dhënën për t’iu kundërpërgjigjur akuzave të forta të bëra nga zyrtarë të LSI-së për kanabisin. Ajo çfarë bënte përshtypje ...

Lexo me teper »