Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Ekskluzive – Raporti / Si e shkatërroi Rama Institutin e Monumenteve të Kulturës

Një debat i flaktë publik po zhvillohet pas ndërhyrjes së Bashkisë së Durrësit në një territor të klasifikuar si zonë e mbrojtur, në zonën ku do të ndërtohet ‘Veliera’. Gjykata ka bllokuar përkohësisht punimet, por një raport i KLSH-së (Kontrolli i Lartë i Shtetit) zbulon se monumentet e Kulturës në Shqipëri, janë lënë në dorë të një Instituti tërësisht të paorganizuar, ...

Lexo me teper »

Dokumentet / Dy drejtorë të Soros në bordin e Romana Vlahutin

Një nga projektet më kryesore të Delegacionit të Këshillit të Evropës në Tiranë, rezulton se kontrollohet nga përfaqësues zyrtarë të Fondacionit Soros për Shqipërinë.   Bëhet fjalë për Akademinë e Studimeve Politike, një OJF e cila zbaton një projekt të rëndësishëm të BE-së që prej vitit 2009. Projekti i financuar nga BE-ja, ofron prej vitesh trajnime luksoze dhe siguron udhëtime/seminare ...

Lexo me teper »

Ekskluzive / Romana Vlahutin nën hetim për korrupsion dhe abuzim me detyrën

Shefja e Delegacionit të BE-së në Tiranë, zonja Romana Vlahutin është zyrtarisht nën hetim në Bruksel pasi dyshohet për abuzime me fondet e BE-së dhe shkeljen e rregullave të rekrutimit. Lajmi konfirmohet për Hashtag.al nga një burim diplomatik i mirëinformuar pranë një ambasade të rëndësishme të BE-së në Tiranë. Zyra e investigimit të vjedhjeve të buxhetit dhe shkeljes së praktikave ...

Lexo me teper »

Tenderi 600 mijë USD – Ahmetaj kërkoi lobistë për borxhin dhe koncensionet

Ministria e Financave ka synuar pajtimin e një kompanie ndërkombëtare e cila do të lobonte për të ‘zbukuruar’  të dhënat mbi borxhin publik të vendit. Financat hapën një tender në fillim të dhjetorit 2016, tender i anuluar më pas, për arsye ende të panjohura, por Hashtag.al ka mundur të sigurojë specifikimet teknike të tenderit. Këto specifikime zbulojnë se Ahmetaj ka ...

Lexo me teper »

Bashkëshorti i Romana Vlahutin del hapur kundër Trump-it

Ndërsa në Tiranë mediat vlojnë mbi shpenzimet e dyshimta të blerjes së vilës nga Delegacioni i BE-së, diku në Bosnje Hercegovinë, bashkëshorti i zonjës Vlahutin duket tepër i preokupuar mbi fatet e planetit Tokë. Vlado Azinovic, një lektor universiteti, studiues i çështjeve të sigurisë, është bashkëshorti i zonjës Vlahutin. Ai gjen rastin thuajse çdo ditë që në llogarinë e tij ...

Lexo me teper »

‘Zëri i Amerikës’ manipulon deklaratën e DASH për ambasadorin Lu

Nëpërmjet një lajmi të shpërndarë mbrëmjen e së premtes, ‘Zëri i Amerikës’ ofronte një informacion, sipas të cilit, Departamenti Amerikan i Shtetit i kishte dhënë mbështetje ambasadorit Donald Lu. Ky lajm vjen fill pas konfliktit të pazakontë  të ambasadorit me kryeprokurorin Adriatik Llalla.  ‘Zëri i Amerikës’ i ishte drejtuar zotit Mark Toner, zëdhënës i DASH-it, ende në detyrë. Lexoni si e raporton lajmin ‘Zëri i Amerikës’: ...

Lexo me teper »

Ekskluzive / Rama ofroi sondazhin e Soros si raport të BE-së

Me anë të një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama paraqiti sot një grafik në të cilën konfigurohej besimi tek institucionet shqiptare. Ministria e Brendshme paraqitej në këtë grafik me nivelin më të lartë të besimit tek qytetarët, ndërsa Rama e përdori të dhënën për t’iu kundërpërgjigjur akuzave të forta të bëra nga zyrtarë të LSI-së për kanabisin. Ajo çfarë bënte përshtypje ...

Lexo me teper »

Hey Donald, kaq budallenj të dukemi?

Redaksional-Hashtag.al Ambasada e SHBA-ve në Tiranë shpërndau pasditen e së enjtes një deklaratë të beftë për shtyp, ku njoftohej  se disa prokurorëve dhe gjyqtarëve shqiptarë u ishte refuzuar viza për në SHBA. Ambasada ka bërë dhe më herët të tilla njoftime. Por në njoftimin e sotëm nuk thuhej në mënyrë precize nëse prokurorët dhe gjyqtarët kishin aplikuar për vizitë pune ...

Lexo me teper »

SHËNIM – Për çfarë duhen gjykatat kur kemi ambasadën amerikane?

  Ambasada amerikane ka refuzuar të pajisë me viza disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë. Lajmi bëhet i ditur në profilin zyrtra në rrjetin social Facebook të selisë diplomatike. Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka revokuar vizat jo-emigruese për disa gjyqtarë dhe prokurorë shqiptarë pasi ka dalë në përfundimin që këta zyrtarë nuk kualifikohen për këto viza”, njofton ambasada. Ambasada nuk ...

Lexo me teper »

Thellohet skandali – Vlahutin  firmosi dhe kontratë qiraje, 8 mijë euro në muaj për vilën

Ndërsa ambasadorja e Delegacionit të BE-së Romana Vlahutin është në epiqendër të skandalit për blerjen e vilës luksoze të Delegacionit të BE-së në shumën e 1.6 milionë eurove, një tjetër kontratë kompromentuese ekspozohet. Në fillim të vitit 2015, biznesmeni Laert Duro dhe Vlahutin kanë rënë dakord për një kontratë qeraje me vlerë të këstit 8 mijë euro në muaj. Kjo kontratë ...

Lexo me teper »