Templates by BIGtheme NET

Izraeli sulmohet me raketa nga Gaza

Dy raketa u nisën nga Rripi i Gazës drejt zonës së Tel Avivit ditën e sotme, tha ushtria izraelite, duke shënuar sulmin e parë që nga lufta e vitit 2014 në enklavën palestineze.

Nga shpërthimet nuk pati të lënduar apo dëme, ndërsa kryeministri Benjamin Netanyahu njoftoi se do të thërriste kabinetin e sigurisë në selinë ushtarake të Tel Avivit.

Përkundër aktivizimit të sistemit antiraketor mbrojtës Iron Dome nga Izraeli, ushtria tha se asnjë raketë nuk u rrëzua.

“Asnjë raketë nuk ra në asnjë zonë të ndërtuar”, tha zëdhënësi ushtarak për Radio Izraelin, duke refuzuar të japë detaje të mëtejshme operacionale.

Ishte hera e parë që sirenat kishin dalë në qytet që prej luftës së Gazës në vitin 2014 midis islamikëve dominues të Hamasit dhe Izraelit.

 

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*