Templates by BIGtheme NET

Ilustrimet antisemite për Bernie Sandersin shkaktojnë debat

Aleksandria Ocasio-Cortez shpertheu kundër “Politico”-n per perdorimin e elementëve antisemite në profililizimin e ashpër për Bernie Sanders. Në një pjesë të fokusuar në ‘pasurinë’ e tij, ai që shpreson të pasojë presidentin aktual është treguar pranë një “peme parash”.

Mbulimi i së premtes të “Politico Magazine” është i mbushur me imazhin e Bernie Sanders, i vetmi kandidat hebre në garën demokratike presidenciale, duke qëndruar në sfondin e një peme me dollarë në vend të gjetheve dhe një rezidence luksoze. Artikulli i titulluar “Sekreti i Milionave të Bernie-it”, dallon prirjet socialiste të Sanders-it duke qenë “një milioner me tre shtëpi me një vlerë neto që arrin të paktën 2 milionë dollarë”.

Michael Kruse i “Politico”-s nuk ka tërhequr asnjë grusht në rishikimin e karrierës politike të Sandersit, me pasazhe të gjalla si: “Kampioni i nënklasës dhe kritizeri i ” 1 për qind”-ëshit e ka gjetur veten në apartamentin socioekonomik të personazhit frikësues retorik”. Ai përshkruan fushatën presidenciale 2016 të Sandersit, si të rrëmbyer në mënyrë të efektshme nga kampi i Klintonit dhe Komiteti Demokratik Kombëtar (DNC), si “gjëja më fitimprurëse që ai ka bërë ndonjëherë”.

Nuk është bashkimi i kandidatit të tyre të preferuar që shkaktoi zemërimin e aktivistëve progresivë, por mënyra se si imazhet e përdorura nga “Politico” përforcuan stereotipat antisemite lidhur me hebrenjtë dhe paratë.

Në një “Twitter” të fshirë tashmë, “Politico” shkroi: “Bernie Sanders mund të jetë ende i lirë, por ai nuk është i varfër”, duke e shoqëruar atë me një foto të Sandersit me dy shtëpi mbi supet e tij dhe një tjetër në dorë.

Një tjetër “Twitter” tashmë i redaktuar, lexon: “Bernie Sanders është bërë një nga ata njerëzit e pasur kundër të cilëve ai është ankuar rreptësisht”, me një ilustrim që tregon Sandersin e rrethuar nga një pemë e parave.

AOC (Aleksandria Ocasio-Cortez), e cila është shfaqur si zëri që ngrihet kundër “Politico”-s, i kërkoi revistës të shpjegojë se si “duke folur për mënyrën se sa i lirë dhe i pasur është ai” dhe fotografimi i një peme me para pranë tij, nuk ishte një akt antisemitizmi.

Ajo vuri në dukje se establishmenti dhe mediet kishin qenë të shpejta për të mohuar reputacionin e Ilhan Omar (D-MN) kur ajo u ankua për rolin, që kalonte kufijtë, të lobit izraelit në politikën amerikane.

“Shikoni se si këto akuza janë zbatuar në mënyrë selektive në anën e majtë, veçanërisht kur është e kundërta e dhunës antisemite në SHBA”, ka shkruar ajo.

Omari u eleminua nga struktura politike e Uashingtonit, duke përfshirë udhëheqjen e të dyja palëve, të akuzuar për përdorimin e një “metafore antisemite” me vërejtjen se Komiteti Amerikan i Izraelit për Marrëdhëniet me Publikun (AIPAC) pagoi politikanët amerikanë për të mbrojtur interesat e Izraelit. Omari u detyrua të kërkonte falje, por pohoi se kritika e saj ishte drejtuar në politikat e qeverisë izraelite dhe nuk kishte për qëllim të ushqente urrejtje ndaj hebrenjve. “Duke qenë kundër Netanjahut dhe pushtimit nuk është e njëjta gjë se si të jesh antisemit”, këmbënguli në mars.

Ndërsa Omari është përballur me një reagim të madh për vërejtjen e saj, puna e “Politico”-s duket se po kalon pa kritika, theksuan disa në “Twitter”.

“I kam gjetur të dyja ilustrimin e “Politico”-s për pjesën e Sandersit dhe komentet e Omarit, shqetësuese në lidhje me besnikërinë e dyfishtë. Por për ta rrëzuar një si antisemite ndërsa pretendonte se tjetri ishte vetëm “nxjerrë nga konteksti” mban erë keqbesimi ‘, shkruante një komentator.

Demokratët e Sandersit, Nancy Pelosi dhe udhëheqësi i pakicës në Senat Chuck Schumer, deri më tani kanë qenë nëna e polemikave.

Përkundër kundërshtimit të gjerë, “Politico” nuk kërkoi falje, por bëri ndryshime estetike në formulimin e një “Twitteri” që tani lexon: “Në një kuptim të rreptë, ai është bërë një nga ata njerëzit e pasur kundër të cilëve ka qenë padashje, “dhe fshirjes së “Tweet”-eve të tjera. Revista tha se në mesazhin e saj “nevojitet më shumë kontekst”.

Shumë ishin të pakënaqur me mungesën e pendimit nga “Politico”, e cila vendosi të mbante imazhin e “pemës së parave”.

Shefi i Shtabit të Sandersit, Ari Rabin-Havt, akuzoi revistën për antisemitizëm duke argumentuar se ajo që rezultoi në fund nuk ishte ndonjë “më e mirë”.

Si zakonisht në luftërat e “Tëitter”-it, Ocasio-Cortez u mor gjithashtu me detyrën e mbështetjes së saj të pakushtëzuar të ligjvënësve demokratë, Omar dhe Rashida Tlaib (D-MI).

 

VINI RE: Ky shkrim është pronësi intelektuale e “RT”. Përshtati në shqip “Hashtag.al”. Titulli redaksional. Origjinali: “”Politico” “tregon muskujt” për ilustrimet antisemite të Sandersit me “pemën me para”, i cili është hebre”

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto