Templates by BIGtheme NET

Vuçiç i kërkon Palmerit t’i bëjë presion Kosovës: Të na hiqet taksa

Presidenti i Serbisë, Vuçiç, ka dhënë hollësi nga takimi me zv.asistent Sekretarin e Shtetit, Mattheë Palmer, në Beograd.

“Kemi biseduar për dialogun e ndalur, mënyrën se si ky dialog duhet të vazhdojë.Pozicionet tona janë të ndryshme. SHBA mbështet pavarësinë e Kosovës, kurse Serbia e konsideron si pjesë e saj. Unë kam lutur Palmerin në emër të Serbisë që ta kuptojë kërkesën tonë për nevojën e arritjes së një marrëveshjeje”, 0 tha Vuçiç në konferencën për media, shkruan Lajmi.net.

Vuçiç tha gjithashtu se Serbia kërkon që SHBA-ja të bëjë presion për heqjen e taksës së vendosur nga qeveria e Kosovës.

“E kam njoftuar po ashtu se nuk janë të vërteta se Serbia ka shfrytëzuar taksën për të bllokuar dialogun me Kosovën. I jam mirënjohës SHBA-së për mbështetjen e ofruar për rrugëtimin evropian të Serbisë. Më së tepërmi kemi biseduar për Kosovën, por raportet tona janë të mira dhe mund të përmirësohen edhe më shumë”, shtoi ai.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto