Templates by BIGtheme NET

Huawei gjen në Rusi zëvendësin e sistemit Android

Pasi ‘Google’ prishi marrëdhëniet me gjigantin kinez të telekomunikacionit ‘Huawei’ duke e nxjerrë atë jashtë sistemit operativ Android, kompania aziatike po kërkon alternativa për të mbajtur smartfonët e saj në punë.

Një rast i mundshëm thuhet se është gjetur në Rusi.

Muajin e kaluar, ‘Google’ dhe një numër i kompanive të teknologjisë amerikane u ndaluan të bashkëpunonin me Huawei-n dhe korporatat e tjera kineze.

Urdhri i drejtpërdrejtë i presidentit amerikan, Trump, ndalon firmat amerikane nga furnizimi i Huawei-t me pjesë këmbimi ose zgjidhje teknologjike.

Ky hap u zbatua mes shqetësimeve të sigurisë së lartë, pasi Uashingtoni akuzoi kompanitë e teknologjisë kineze se po spiunonin në emër të Pekinit.

Korporata kineze është duke negociuar një zëvendësim për sistemin Android, duke e zëvendësuar atë me sistemin operativ Aurora, që aktualisht është duke u zhvilluar nga firma ruse e platformës mobile me bazë në Moskë, njoftojnë mediat ruse.

Shefi i Huawei-t, Guo Ping, thuhet se diskutoi marrëveshjen e mundshme me ministrin rus të zhvillimit dhe komunikimit digjital, Noskov, përpara Forumit Ndërkombëtar Ekonomik të Shën Petersburg.

“Kina tashmë është duke testuar pajisje me sisteme Aurora të parainstaluara”, tha zyrtari.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*