Templates by BIGtheme NET

Përfundon votimi në Greqi, exit-poll-et nxjerrin fitues Mitsotaqis

Ka përfunduar procesi i votimit në Greqi. Sipas exit poll-eve të para, Partia ”Demokracia e re” (ND) e Qiriakos Micotaqis rezulton fituese e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

Sipas exit-polleve ND ka marrë 38-42% të votave, SYRIZA 26,5-30,5%, KINAL 6-8%, Partia Komuniste 5-7%, ”Agimi i artë” 2,8-4,8% dhe MeRa25 e Janis Varufaqis 3-5%.

Parlamenti grek ka 300 deputetë. 20 parti garuan në këto zgjedhje.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*