Templates by BIGtheme NET

Qyteti i lashtë i Babilonisë hyn në UNESCO pas 40 vjet përpjekje

Qyteti i lashtë i Babilonisë, në jug të Bagdadit sot u bë pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, pas një përpjekje 40-vjeçare nga autoritetet irakiane.

Qyteti, në brigjet e Eufratit, 100 km në jug të Bagdadit, ishte qendra kryesore e perandorisë së lashtë babilonase, 4000 vjet më parë.

Babilonia “ishte qyteti më i madh në historinë e lashtë”, – shpjegoi Kahtain al-Abid, drejtori i Shërbimit të Antikave të Basrës, i cili paraqiti zarfin në takimin e Komisionit UNESCO në Baku të Azerbajxhanit.

Iraku ka të paktën 7,000 vendet arkeologjike në territorin e saj dhe nga këto pesë vende janë deklaruar pjesë e Trashëgimisë Botërore.

Iraku në fund të vitit 2017 shpalli fitore në luftën kundër Shtetit Islamik dhe është duke u përpjekur në çdo mënyrë për të siguruar investitorët dhe turistët, duke vënë në dukje ndër të tjera se dhuna ka rënë ndjeshëm në të gjithë vendin.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto