Vendosni fjalën kyçe....

‘Mos dilni vetëm’ – Policia suedeze paralajmëron femrat pas 4 përdhunimesh në 4 ditë


Policia në qytetin suedez të Uppsala ka paralajmëruar gratë të ecin në grupe dhe të ‘mendojnë si të sillen’, pasi katër gra u përdhunuan në po aq ditë.

Një qytet kolegj me 170,000 banorë, Uppsala është më shpesh i njohur për universitetet dhe katedralen e tij sesa për krimin e dhunshëm. Sidoqoftë, policia po heton një seri krimesh seksuale ditët e fundit.

Dy përdhunime ndodhën fundjavën e kaluar, me një tjetër përpjekje për përdhunim të shtunën natën, dhe një tjetër sulm seksual në orët e para të mëngjesit të së mërkurës.

Të katër sulmet u zhvilluan natën dhe të katër viktimat po ecnin vetëm. Policia po i trajton incidentet si të palidhura dhe asnjë përshkrim i të dyshuarve nuk është lëshuar.

Megjithatë, policia lëshoi ​​një paralajmërim. Jo për çdo përdhunues të mundshëm, por për viktimat e tyre të mundshme.

“Gratë në qytet nuk duhet të shqetësohen, por duhet të mendojnë se si të sillen,” tha zyra 1policore e qytetit në një prononcim për gazetën ‘Expressen’.

“Mos ngurroni të ecni nëpër rrugë të ndriçuara dhe jo vetëm nëpër rrugica ose parqe,” vazhduan ata, duke shtuar se oficerët “nuk mund të jenë në të gjitha vendet, burrat dhe gratë duhet të mendojnë përpara”.

Këshilla të ngjashme për gratë në Uppsala janë kritikuar më parë. Kur katër nga pesë nxënëse të shkollës thanë se ndjeheshin të pasigurta jashtë qytetit në fillim të këtij viti, grupet e të drejtave të grave kërkuan një prani më të madhe të policisë në rrugë, në vend të këshillave të sigurisë për viktimat e mundshme.

Numri i përdhunimeve në Suedi ka ardhur duke u rritur që nga viti 2005 dhe u rrit me dhjetë përqind në 2017 vetëm. Mes 2005 dhe 2017, dhunimet gati u dyfishuan dhe incidentet e ngacmimit seksual e kaluan dyfishin e numrave.


Rregjistrohu
Më njofto
guest
0 Komente
Reagimet
Shikoni të gjitha komentet