Templates by BIGtheme NET

98 viktima nga përmbytjet në Indi, qindra mijëra të zhvendosur e miliarda dollarë dëme

Të paktën 98 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në katër shtete indiane, ndërsa dhjetëra mijëra të tjerë janë evakuuar në vende më të sigurta pas shiut të dendur dhe rrëshqitjeve të tokës, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara nga qeveritë e ndryshme të shtetit.

42 njerëz kanë vdekur në shtetin jugor të Kerala në incidente të lidhura me shiun pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut, tha Pinarayi Vijayan, kryeministri i Keralas.

Sipas shifrave të lëshuara nga qeveria e shtetit, 107.699 njerëz u zhvendosën në 988 kampe në të gjithë shtetin.

Në Karnataka fqinje, situata nuk është më e mirë. 24 njerëz kanë vdekur për shkak të përmbytjeve në shtet, tha kryeministri BS Yeddyurappa.

Ai gjithashtu e ka përshkruar atë si përmbytjen më të keqe në 45 vjet. Qeveria e Karnatakas i ka vlerësuar humbjet në të korrat dhe pronën publike dhe private për shkak të përmbytjeve në rreth 1 miliard dollarë dhe vendosi të kërkojë ndihmë të menjëhershme prej 451 milionë dollarësh nga qeveria qendrore.

Të paktën 29 njerëz kanë humbur jetën në shtetin Maharashtra gjatë javës së fundit për shkak të incidenteve të lidhura me përmbytjen, thanë shifrat e qeverisë së shtetit.

Më shumë se 200,000 njerëz janë evakuuar nga pesë rrethe të shtetit pas shirave të mëdha dhe përmbytjeve.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*