Templates by BIGtheme NET

Portland në SHBA mes frikës nga protesta e ekstremistëve të djathtë dhe organizatës antifashiste

Grupet e ekstremit të djathtë po përgatiten të mblidhen në qytetin verior-perëndimor Portland, Oregon, në SHBA, duke rritur frikën e një përplasje me protestuesit e krahut të majtë.

Policia pritet të zhvillojë një operacion të madh për të mbajtur të dy palët larg.

Qëllimi i deklaruar i mbledhjes së ekstremit të djathtë është të nxisë që lëvizja antifa (antifashiste) të shpallet një organizatë e brendshme terroriste.

Portland, një nga qytetet më liberale në SH.B.A., vlerësohet si një fortesë antifashiste.

Një prej grupeve që qëndron pas mitingut të së djathtës së djathtë të së Shtunës quhet Proud Boys, i cili thotë se është një organizatë për burra të rinj “shovinistë perëndimorë”. Qendra Ligjore për varfërinë në jug, një organizatë e madhe e të drejtave civile në ShBA, e ka klasifikuar atë si një grup urrejtjeje.

Proud Boys thotë se incidentet e dhunës që dyshohet se përfshijnë anëtarët e lëvizjes antifa të organizuar lirshëm, një koalicion ndërkombëtar i aktivistëve militantë dhe protestuesve që kundërshtojnë të djathtën – justifikon një ndalim.

Anëtarët e grupit lokal Rose City Antifa pritet të krijojnë një kundër-demonstrim në qytet.

Një deklaratë në faqen e saj të internetit akuzon grupet e ekstremit të djathtë për planifikimin “për të sjellë dhunën e tyre politike në rrugët tona” dhe inkurajon njerëzit “të mbrojnë Portland kundër sulmit të ekstremit të djathtë“.

Presidenti Donald Trump i kërkoi kryetarit të bashkisë Portland që të bëjë punën e tij “si duhet”.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*