Templates by BIGtheme NET

Sulmet ajrore në Siri i marrin jetën 20 personave, mes viktimave 11 fëmijë

Sulmet ajrore kanë vrarë më shumë se dy grupe të njerëzve përfshirë 11 fëmijë në veri-perëndim të Sirisë në dy ditët e fundit.

Sulmi i parë ajror ka ndodhur të premten në fshatin Al- Haas ku u vranë 13 njerëz, ndërsa sulmi tjetër  ndodhi të shtunën  në fshatin Deir ku u vranë shtatë vetë , kryesisht fëmijë.

Aktivistët lokal thanë se një grua shtatzënë ishte në mesin e këtyre viktimave.

Ata kishin kërkuar strehim në këto vende pasi kishin ikur nga një zonë tjetër.

Rusia dhe Siria kanë thënë se forcat e tyre nuk po synojnë të sulmojnë civilët, ata thanë se kanë për qëllim militantët e përfshirë  në Frontin Nusra,i cili është  një grup xhihadist i njohur sot si Hayat Tahrir al-Sham.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*