Templates by BIGtheme NET

Merkel: Për kufirin në Irlandën e Veriut mund të gjejmë zgjidhje praktike por marrëveshjen Brexit nuk e rihapim

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se BE do të mendojë për zgjidhje praktike në lidhje me kufirin pas Brexit midis Irlandës Veriore dhe Republikës së Irlandës, por jo duke rishikuar marrëveshjen Brexit.

“Në momentin kur kemi një angazhim praktik se si të ruajmë marrëveshjen e së Premtes së Mirë dhe në të njëjtën kohë të përcaktojmë kufijtë e tregut të brendshëm (të Bashkimit Evropian), nuk do të kemi më nevojë për tërheqje,” tha Merkel në një konferencë shtypi gjatë një vizite në Islandë.

“Kjo do të thotë që ne natyrisht do të mendonim për zgjidhje praktike. Dhe unë gjithmonë kam thënë se kur dikush ka vullnet t’i gjejë këto zgjidhje, mund ta bëjë këtë në një periudhë të shkurtër kohe. BE është e gatshme të gjejë një zgjidhje. “

Ajo tha se kjo nuk do të kërkonte që Brexit të rihapej dhe përkundrazi ishte një çështje e të ashtuquajturës deklaratë politike për lidhjet e ardhshme.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*