Templates by BIGtheme NET

Pakistani kërkon zgjidhjen e konfliktit për Kashmirin në GJND

Pakistani tha se do t’i drejtohet Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) lidhur me mosmarrëveshjen me Indinë, për rajonin e kontestuar të Kashmirit. “Ne kemi vendosur ta çojmë çështjen e Kashmirit në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Vendimi është marrë pas shqyrtimit të të gjitha aspekteve juridike”, tha ministri i jashtëm, Shah Mehmood Qureshi, për ARY News TV.

Më 5 gusht, India e revokoi autonominë e pjesës së administruar prej saj në Kashmir. Në një fjalim, kryeministri i Indisë, Narendra Modi, tha se masa do të lejojë që Nju Delhi të heqë qafe rajonin e “terrorizmit dhe separatizmit”.

Pakistani tha se e “dënon me forcë” vendimin e Indisë. Kashmiri pretendohet edhe nga India dhe nga Pakistani. Të dyja vendet posedojnë armë bërthmore.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*