Templates by BIGtheme NET

Talibanët kërcënojnë SHBA-të pas braktisjes së bisedimeve, pas luftimeve marrin në kontroll një rajon tjetër

 

Talibanët kanë marrë kontrollin në një tjetër rreth në Afganistan, i dyti në dy javë, duke thënë se SHBA do të “pendohet” nga braktisja e bisedimeve kryesore të paqes që ngecën pasi Donald Trump bëri thirrje për një takim të shumëpritur me grupin, raporton RT.

Yangi Qala, një rreth në provincën veriore Takhar të Afganistanit, ra në duart e talebanëve të martën pasi trupat qeveritare u tërhoqën nga frika e viktimave më të mëdha, u thanë autoriteteve lokale për mediat. Ata dërguan përforcime për të dëbuar Talibanët nga zona, duke pretenduar se dhjetëra militantë u vranë.

Por kapja e rrethit, që ndodhet afër kufirit të aleatit ushtarak të Rusisë Taxhikistan, vjen disa ditë pasi talebanët bënë një përparim tjetër duke kapur lagjen Anar Darah në perëndimin e Afganistanit.

Lajmi pason një vendim të fundit të Trump për të anulluar një takim me përfaqësuesit e talebanëve në Camp David, duke i kërkuar grupit nëse ata janë gati për dekadat e ardhshme të luftës. Presidenti amerikan tha që ai anuloi takimin pasi talebanët morën përgjegjësi për sulmet në Kabul të cilat vranë 12 njerëz, përfshirë një ushtar amerikan, më herët gjatë javës.

Nga ana e saj, Talibanët paralajmëruan se SH.B.A. do të pësojë humbje të rënda për t’iu përgjigjur bisedimeve kryesore, megjithatë ndërmarrjet duket se janë një vazhdim i taktikave të tyre të shkopit dhe karotës.

Më vonë të martën, zëdhënësi i Talibanëve Zabihullah Mujahid përsëriti kërcënimin, duke thënë se Uashingtoni do të pendohet që nuk do të kthehet në tryezë. Grupi islamik, tha ai, do të rifillojë xhihadin dhe do të luftojë për t’i dhënë fund okupimit të huaj të Afganistanit.

Vitet e fundit, negociatorët amerikanë mbajtën disa raunde bisedimesh me në nivele të ulëta me militantët në zyrën e tyre politike në Doha, Katar, duke siguruar një hapje për një armëpushim të mundshëm. Por mbetet për tu parë nëse mund të arrihet një marrëveshje, duke pasur parasysh që talebanët shpesh shënjestrojnë forcat lokale dhe të huaja, ndonjëherë duke marrë nën kontroll qytetet dhe vendet e rëndësishme.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*