Templates by BIGtheme NET

Huawei e gatshme të shesë teknologjinë 5G te vendet Perëndimore, pavarësisht sfidave tregtare

Huawei do të jetë i lirë të zhvillojë teknologjinë e tij në cilindo drejtim që i pëlqen. Gjigandi i telekomit synon të krijojë një rival 5G që mund të konkurronte me të (Huawei do të mbajë kontratat e tij ekzistuese dhe do të vazhdojë të shesë teknologjinë e vet 5G), shpjegoi CEO i firmës .

Kjo mund të ndihmojë konkurencën në një kohë kur Perëndimi është i alarmuar me perspektivën e një kompanie kineze që furnizon shumicën e rrjeteve të reja të telefonisë celulare në botë, tha Ren. “Një shpërndarje e ekuilibruar e interesave është e favorshme për mbijetesën e Huawei.”

Kompania aktualisht është në mes të zjarrit të luftës tregtare-SHBA-Kinë. Në maj, SHBA e vendosi Huawei në të ashtuquajturën “Lista e Entitetit”, duke ndaluar në mënyrë efektive kompanitë amerikane që të bëjnë biznes me gjigantin e teknologjisë kineze.

Uashingtoni shpjegoi futjen në listën e zezë të Huawei duke akuzuar firmën kineze se ishte një kërcënim për sigurinë e saj kombëtare dhe interesat e politikës së jashtme pasi sipas tyre operon nën sundimin e Partisë Komuniste të Kinës. Huawei e ka mohuar vazhdimisht këtë pretendim.

Megjithë sfidat, kompania me qendër në Shenzhen raportoi se pjesa e saj globale e pajisjeve të telekomit u zgjerua në 28.1 përqind në gjysmën e parë të këtij viti. Ai gjithashtu mbetet përpara në tregun 5G pasi ka njoftuar 50 marrëveshje tregtare të rrjetit mobil 5G.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*