Templates by BIGtheme NET

Buqeta me tulipanë në nderim të viktimave në Paris ngjall debat

Një skulpturë e madhe tulipanësh në Paris, në nderim të viktimave të sulmeve të 2015 në qytet është kritikuar se dukej më shumë si marshmallows – apo edhe si organ i trupit të njeriut.

Buqeta e Tulipanëve, një dhuratë nga artisti amerikan Jeff Koons i zbuluar pranë Champs-Elysées të Premten, përmban lulen që shpesh përdoret për të simbolizuar dashurinë.

Por vepra, e krijuar në stilin tipik të Koons, ka ngjallur debat.

Në nëntor 2015, në të shtënat masive dhe një sulm me bomba vranë 130 njerëz në Paris.

Sulmet e koordinuara terroriste në një sallë koncertesh, një stadium të madh, restorante dhe bare në kryeqytetin francez plagosën qindra të tjerë.

Duke zbuluar strukturën e tij të lartë 40 metra (12 milion) pranë galerisë së artit “Pallati i Vogël” (Le Petit Palais) të Premten, Koons tha se buqeta e madhe e tulipanëve si balona ka për qëllim të tregojë mbështetjen dhe solidaritetit amerikan ndaj popullit francez.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*