Templates by BIGtheme NET

S’ndalen protestat në Kili, tubime të dhunshme trazojnë Santiagon

Kili është përfshirë në protesta masive që nga fillimi i tetori,t pasi autoritetet rritën tarifat e metrosë. Ajo që filloi si demonstrata paqësore publike në lidhje me politikat e brendshme sociale dhe të mirëqenies më vonë u shndërrua në pakënaqësi të dhunshme pas përgjigjes së policisë me duar të forta.

Presidenti kilian, Sebastian Pinera, tha në fillim të kësaj jave se qeveria e tij ka hartuar një paketë masash ekonomike që synojnë t’u përgjigjen protestave mbarëkombëtare, të cilat, sipas administratës së tij, do të plotësojnë gradualisht të gjitha ankesat e kombit.

Trazirat vazhdojnë të godasin rrugët e kombit të Amerikës Latine, megjithatë, për muajin e dytë, me shumë mitingje të dhunshme që raportohet se ndodhin në kryeqytetin e Santiago.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*