Templates by BIGtheme NET

“BE duhet të ketë frikë xhihadistët e rikthyer në Siri dhe jo refugjatët në Turqi”-Assad

Presidenti Sirian Bashar Asad në një intervistë për RT e quajti hipokrizi veprimin e vendet evropiane që të kanë frikë nga Ankaraja se do të dërgojë refugjatë në Evropë, por do vazhdojë të sponsorizojë terrorizmin në Siri.

Udhëheqësi sirian argumentoi se shqetësimi kryesor për Evropën nuk duhet të jenë refugjatët sirianë për të cilët Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan kërcënon të dërgojë në Evropë, por “qindra mijëra” xhihadistëve aleatë të Evropës.

Si mund të keni frikë nga ata pak miliona, shumica e tyre janë të moderuar dhe ata kanë pak terroristë, ndërsa ju i mbështesni ata terroristë direkt në dhjetëra mijëra të paktën dhe ndoshta qindra mijëra në Siri dhe nuk keni frikë se ata do të shkojnë të kthehesh në vendin tënd?”

Asad tha më tej se ndërsa mund të ketë disa ekstremistë në mesin e atyre që shpëtuan nga vendi i shkatërruar nga lufta, shumica e refugjatëve nuk paraqesin ndonjë kërcënim akut, në krahasim me xhihadistët e ngurtësuar që mund të kthejnë mbrojtësit e tyre.

“Le të themi se dërgimi i atyre sirianë dhe refugjatë të tjerë është i rrezikshëm, më e rrezikshmja [për] Evropën është të mbështesë terroristët në Siri, kjo është pjesa më e rrezikshme”.

Marrëdhënia midis Evropës dhe Turqisë është dashuri-urrejtje, tha Asad. Ai vuri në dukje se megjithëse BE “urren” liderin turk, kombet evropiane nuk mund të dëgjojnë ato që ai ka për të thënë.

Në fakt, marrëdhënia midis Erdoganit dhe BE-së është dy mënyra: ata e urrejnë atë por ata e dëshirojnë atë”.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*