Templates by BIGtheme NET

Pamjet dramatike të zjarreve që kanë përpirë Australinë, viktima e dëme të shumta materiale (Video)

Qiejt e Uellsit të Ri në jug të Australisë janë mbushur me tym të zjarrtë, pasi flakët janë përhapur në disa pjesë të shtetit, duke vrarë dy persona, duke rrafshuar më shumë se 100 shtëpi dhe duke shkatërruar pjesën më të madhe të habitatit lokal të koalave.

Zjarret e rilindura të cilat kanë djegur me ndërprerje gjithë Australinë Lindore për muaj dhe intensiteti i tyre u rrit, duke shkatërruar mbi 100 shtëpi në Uellsin e Ri Jugor (NSW).

Shtatë persona mbeten të zhdukur ndërsa më shumë se 30 janë plagosur. Mbi 70 zjarre vazhdojnë të digjen në NSW, me 17 prej tyre të deklaruar në një nivel emergjence, thonë zyrtarët lokalë të zjarrit, pasi erërat e larta dhe moti i thatë krijojnë kushte ideale që flakët të përhapet me shpejtësi.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*