Templates by BIGtheme NET

Golashënuesi më i mirë i Spanjës del në pension muajin tjetër

Golashënuesi më i mirë i Spanjës, David Villa, do të dalë në pension muajin tjetër, në fund të sezonit J-League të Japonisë.

Ish-sulmuesi i Barcelonës do t’i japë fund një karriere 19-vjeçare, gjatë të cilës fitoi Kupën e Botës në vitin 2010 dhe Kampionatin Europian në vitin 2008 duke luajtur për vendin e tij. Ai ka fituar gjithashtu dy tituj të La Ligës dhe Champions League me Barcën.

37-vjeçari tha se ai kishte menduar për largimin për një kohë të gjatë.

“Doja të tërhiqesha nga futbolli, të mos detyrohesha të tërhiqesha”, shtoi ai.

Villa do të bëhet investitor në Queensboro FC, një ekskluzivitet i ri me bazë në Queens që do të luajë në nivelin e dytë të futbollit amerikan.

“Edhe pse nuk do të jem më në fushë, unë do të vazhdoj të përfshihem në futboll në mënyra të tjera dhe do të vazhdoj të kontribuoj në botën e futbollit”, tha ai, citon BBC.

Villa ka shënuar 59 herë për Spanjën, duke luajtur në tre Kupa Botërore. Ai ngriti trofeun në vitin 2010, dy vite pasi kishte fituar Kampionatin Europian.

Ai shënoi edhe golin e tretë për Barcelonën në Finalen e Ligës së Kampionëve 2010-11.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*