Templates by BIGtheme NET

Behgjet Pacolli dhuron 1 milion euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti

Ministri i Jashtëm në Detyrë i Kosovës, Behgjet Pacolli ka dhuruar 1 milion euro nga të ardhurat e familjes së tij për rindërtimin e shtëpive të prishura nga tërmeti i 26 nëntorit.

Njoftimin e ka bërë vetë Pacolli në faqen e tij në Facebook ku shkruan se ka venosur të dhurojë nga pasuria e tij shumën e lartpërmendur.

Kujtojmë këtu se qeveria e Kosovës ka dhuruar 500 mijë euro, ajo e Maqedonisë së Veriut 100 mijë euro e ajo austriake 600 mijë euro për lehtësimin e dëmeve të tërmetit, ndërsa Shqipëria 100 mijë euro për katedralen Notre Damme në Paris.

Unë u trondita kur pashë dëmet në jetën e njeriut dhe në infrastrukturë që tërmeti shkatërrues po lë pas në Shqipëri.

 Kjo kërkon solidaritet dhe mbështetje për të siguruar që qytetarët e prekur mund të kthehen shpejt në jetën normale.

 Kemi vendosur së bashku me familjen time (ne djemtë e Isa dhe Ruhan Pacollit) që të dhurojmë #1milion Euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti.

 Ky donacion do të shkojë në funksion të rindërtimit dhe bashkë me Qeverinë e Shqipërisë do të menaxhohet në mënyrë transparente dhe të sigurt.

 Kjo është më e pakta që unë dhe familja ime mund të bëjmë për Shqipërinë tonë të dashur.

 Mbështetja ime për vëllazerit tonë do të jetë e vazhdueshme dhe shpresoj së shpejti ata të kthehen në normalitet.

 Unë pres po ashtu që në menyrë të organizuar të pranoj edhe qindra familje këtu në Prishtinë.’ – shkruan Pacolli.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*