Templates by BIGtheme NET

Gjermania mbyll termocentralet bërthamore, por duhet të gjejë vendin për të varrosur mbeturinat vdekjeprurëse

Kur bëhet fjalë për pyetjet e mëdha që pllakosin shkencëtarët e botës, ajo e mbeturinave ërthamore është ndër më të vështirat.

Ku mund të varrosën me siguri më shumë se 28,000 metra kub, afërsisht gjashtë kulla të orës ‘Big Ben’, të mbetjeve vdekjeprurëse radioaktive për miliona vitet e ardhshëm?

Ky është problemi i vështirë me të cilin përballet Gjermania, pasi të mbyllë të gjitha termocentralet e saj në vitet e ardhshme me procesin që përfundon në vitin 2022.

Ekspertët tani po kërkojnë diku për të varrosur gati 2.000 kontejnerë të mbeturinave radioaktive të nivelit të lartë. Zona duhet të jetë jo në zona të ngurta, pa ujëra nëntokësore ose tërmete që mund të shkaktojnë rrjedhje.

Sfidat teknologjike, për transportimin e mbeturinave vdekjeprurëse, gjetjen e një materiali për ta mbuluar atë dhe madje edhe komunikimin e ekzistencës së saj te njerëzit e ardhshëm, janë të mëdha.

Por sfida më e ngutshme sot thjesht mund të jetë gjetja e një komuniteti të gatshëm të ketë një vend hedhjeje për mbetjet bërthamore në oborrin e tij të shtëpisë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*