Templates by BIGtheme NET

“Turqia s’do i largojë anijet” – Deklaratat e Erdogan-it detyrojnë delegacionin grek të largohet

Mbrojtja e presidentit turk Erdogan të një marrëveshjeje të kufijve detarë me Libinë në një ceremoni për hapjen e një tubacioni gazsjellës çoi në tërheqjen e delegacionit grek, që drejtohej nga zv.ministri i Mjedisit dhe Energjisë, Dimitris Oikonomou.

Duke folur në hapjen e gazsjellësit Trans-Anatolian të Gazit (TANAP) të shtunën, Erdogan tha se Turqia nuk do i tërheqë anijet e saj nga Mesdheu Lindor.

‘Anijet do të vazhdojnë të kryejnë detyrat e tyre,’ u citua Erdogan nga media lokale.

‘Turqia nuk do t’i lejojë të tjerët t’i shtypin interesat e saj dhe qipriotëve turq, tha ai.

Referuar memorandumit të mirëkuptimit të nënshkruar me qeverinë libiane, Erdogan hodhi poshtë reagimet nga Greqia dhe Egjipti.

TANAP është pjesë e sistemit të tubacioneve që do të sjellë gaz natyror nga Azerbajxhani në Turqi, Greqi, Shqipëri dhe Itali.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*