Templates by BIGtheme NET

NASA përgatit grupin e astronautëve për misionet në Hënë e Mars

Pas më shumë se dy vjet stërvitje, është diplomuar klasa e parë e astronautëve të NASA-s, që janë pjesë e programit të agjencisë për t’u ulur në Hënë.

Kandidatët e zgjedhur në vitin 2017, u diplomuan të premten në mëngjes gjatë një ceremonie në Qendrën Hapësinore të Agjencisë në Houston.

Të 13 astronautët do të kenë të drejtë të përzgjidhen për të marrë pjesë në misione në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, misionet e Artemis në Hënë dhe madje edhe misione të drejtuara në Mars.

Grupi përfshin gjashtë femra dhe shtatë meshkuj. 11 kandidatët e tjerë të NASA-s u zgjodhën nga një grup fillestar prej më shumë se 18,000 aplikantësh, tha agjencia.

Si pjesë e procesit për t’u bërë astronautë, kandidatët u trajnuan në robotikë; sistemet e përdorura brenda stacionit hapësinor; ushtrime që simulojnë hapjen në hapësirë; avionët fluturues T-38; dhe të mësuarit e gjuhës ruse për shkak të partneritetit të NASA-s me Roscosmos për të hedhur në stacionin hapësinor dhe për të biseduar me astronautët rusë në ISS.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*