Templates by BIGtheme NET

Kurti i bën Mustafës një ofertë të re për qeverinë

Lidhja Demokratike e Kosovës ka pranuar një ofertë të re nga Lëvizja Vetëvendosje. Ajo është bërë e ditur nga zëdhënsi i LDK-së, Besian Mustafa, shkruan Lajmi.net.  sipas tij, oferta e Vetëvendosjes do të shqyrtohet gjatë ditëve në vijim.

‘Dje nga LVV-ja kemi pranuar një propozim shumë të ngjashëm me atë të paraqitur nga ta në takimin e fundit të javës së kaluar, me disa ndryshime të vogla, të cilat do të shqyrtohen në ditët në vijim’, ka thënë Mustafa.

Kosova nuk ka ende qeveri që prej 6 tetorit, datë kur u zhvilluan zgjedhjet e parakohshme. Dy forcat fituese, Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja nuk e kanë arritur ende marrëveshjen  e bashkëqeverisjes.

Në lojë është futur edhe presidenti Thaçi i cili po ushtron presion ndaj kreut të Vetëvendosjes Kurti, që të përcaktojë emrin e personit që do marrë përsipër krijimin e qeverisë, ndërsa shkëmbimet mes kreut të shtetit e Kurtit kanë pasur jo pak tension.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*