Vendosni fjalën kyçe....

Vjosa Osmani zgjidhet Kryetare e Kuvendit të Kosovës

Deri më tani ka përbërja e kabinetit qeveritar emri i ri për kryetarin e Kuvendit të Kosovës ishte mbajtur në agoni pas dorëheqjes së Glauk Konjufcës pozicioni i të cilit i hapi rrugë marrëveshjes mes LDK-së dhe VV-së.

Tashmë Kuvendi ka zgjedhur Vjosa Osmani nga radhët e LDK-së si Kryetare të legjislativit.

Me 65 vota Osmani mori besimin e kolegëve të saj për të marrë mandatin e Kryetares së Kuvendit.

Me Vjosa Osmanin tashmë merr formë të plotë koalicioni me postet përkatëse nga marrëveshja mes LDK-së dhe VV-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *