Templates by BIGtheme NET

“Thembra e Akilit” e të gjitha viruseve? Shkencëtarët thonë se janë pranë zbulimit të vaksinës universale

Studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të Masaçusetsit (MGH) në SHBA kanë zbuluar ‘thembrën’ e Akilit të shumicës së viruseve që godasin njerëzimin dhe së shpejti mund të zhvillojnë një vaksinë universale.

Hulumtimi, zhvillimi dhe testimi i vaksinave zgjasin shumë kohë, siç ka treguar shpërthimi i pandalshëm i koronavirusit, por kjo është për shkak se studiuesit i kushtojnë kohën, vëmendjen dhe burimet e tyre për të synuar gjetjen e kurave pëer viruset specifike një nga një.

Shkencëtarët në MGH kanë gjetur atë që mund të dëshmojë se është një përparim i ndryshimit të lojës për njerëzimin që mund të forcojë trupat tanë dhe t’i bëjë ata të paprekshëm për shumicën e viruseve.

‘Qëllimi është të kuptojmë se si funksionon sistemi ynë imunitar në mënyrë që të krijojë trajtime që funksionojnë kundër një sërë virusesh, jo vetëm kundër një virusi të veçantë,’ tha Kate Jeffrey, drejtuesja e studimit, në një njoftim për shtyp.

E ashtuquajtura ‘thembra e Akilit’ (ose pika e ndjeshme) e shumicës së viruseve është në të vërtetë vetëm një proteinë e thjeshtë e quajtur AGO4, e cila është treguar se ka efekte antivirale unike në qelizat e gjitarëve.

Kur studiuan minjtë, studiuesit zbuluan se vetëm qelizat me mangësi në AGO4 ishin të mbindjeshme ndaj infeksioneve si virusi i gripit.

Ata thonë se pasi të kuptojnë se si të forcojnë mbrojtjet natyrore të trupit tonë me AGO4, viruset nuk do të kenë më një shans për të na infektuar, të paktën teorikisht.

Ndërsa duhet të bëhet më shumë punë, ky është një hap emocionues drejt vaksinimit universal dhe trajtimit të mundshëm kundër disa prej viruseve më vdekjeprurës në botë.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*