Templates by BIGtheme NET

Lojërat Olimpike të Tokios mund të shtyhen, vendimi përfundimtar brenda një muaji

Në një mbledhje emergjente ditën e sotme të Bordit Ekzekutiv të CIO-s në një komunikatë të shpërndarë thuhet se po shqyrtohen disa opsione dhe se zyrtarisht do të vendoset brenda një muaji për shtyrjen apo jo të lojërave olimpike të Tokios.

Por për herë të parë Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e pranon se Lojërat Olimpike mund të shtyhen kjo për shkak të situatës së krijuar nga koronavirusi.

Deri më tani ka pasur shumë polemika me faktin se CIO kishte rezistuar dhe nuk kishte thënë asnjëherë që Tokyo 2020 do të anulohej. Do të vendoset brenda një muaji por Olimpiada mund të shtyhet me disa javë dhe mund të mos nis më 24 korrik sic është parashikuar.

 

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*