Templates by BIGtheme NET

“Netflix” krijon fondin 100 milionë dollarësh për punonjësit e mbetur të papunë prej koronavirusit

Netflix ka krijuar një fond prej 100 milion dollarësh për punëtorët që kanë mbetur të papunë dhe pa mundësi për të siguruar të ardhura, për shkak të pandemisë së Covid-19. të paaftë për të marrë të ardhura mes pandemisë koronavirus.

Ted Sarandos, shefi i përmbajtjes për shërbimin e transmetimit, konfirmoi lajmin në një deklaratë të premten.

“Kriza e COVID-19 është shkatërruese për shumë industri, përfshirë komunitetin krijues. Pothuajse i gjithë prodhimi televiziv dhe i filmit tani ka ndaluar globalisht, duke lënë qindra-mijëra punonjës të papunë”- tha Sarandos, citon FoxNews.

“Këtu përfshihen elektricistë, marangozë dhe shoferë, shumë prej të cilëve paguhen me orë dhe në bazë të projektit. Ky komunitet ka mbështetur Netflix-in gjatë kohërave të mira, dhe ne duam t’i ndihmojmë ata gjatë këtyre kohërave të vështira, veçanërisht ndërsa qeveritë ende po kuptojnë se çfarë mbështetje ekonomike do të ofrojnë. “- vijon më tej deklarata.

Lajmet për fondin vjen në një kohë kur 120,000 punonjës të industrisë argëtuese kanë humbur punën e tyre.

Aleanca Ndërkombëtare e Punonjësve të Skenës Teatrale (IATSE) vlerëson se rreth 80% e 150,000 anëtarëve të saj tani janë pa punë.

15 milionë dollarë të fondit të Netflix-it është caktuar të shkojë tek palët e treta dhe organizatat jofitimprurëse që ofrojnë ndihmë emergjente për punonjësit dhe kastën e mbetur të papunë në vendet me prodhime të mëdha.

Netflix gjithashtu planifikon të dërgojë ndihma në Azi, Europë dhe Amerikën Latine, ku janë filmuar shumë prej programeve të tyre.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*