Templates by BIGtheme NET

33 mjekë humbin jetën në Itali nga koronavirusi, 17 prej tyre mjekë familjeje

Dy dentistë nga Brescia, Mario Calonghi dhe Gabriele Lombardi. gjithashtu kanë humbur jetën, ndërsa numri i bluzave të bardha që kanë humbur jetën përballë Pandemisë së virusit vdekjeprurës COVID-19 ka shkuar në 33.

17 prej viktimave kanë qenë mjekë familje.

“Nga 33 mjekët që humbën jetën, 17 ishin mjekë të familjes”, shkruan Sky Tg4, teksa bëhet thirrje edhe për institucionet e kujdesit shëndetësor për të reflektuar dhe për të mbrojtur punonjësit e shëndetit.

“Askush nuk mund të ndjehet në paqe me ndërgjegjen e vet, nëse bluzat e bardha vazhdojnë të ekspozohen pa mbrojtje tek të sëmurët”, u shpreh Sekretari i Përgjithshëm Fimmg Silvestro Scotti, duke njoftuar vdekjen e një kolegu tjetër.

Roberto Stella, president i shoqatës mjekësore Varese, humbi jetën më 11 mars, me Calogero Giabbarrasi, mjek i përgjithshëm i Caltanissetta, Renzo Granata, mjek i përgjithshëm i Alessandria, Ivano, ndërsa në orët e fundit Garzena, dentist nga Torino dhe Ivan Mauri, mjek i përgjithshëm nga Lecco.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*