Templates by BIGtheme NET

Japonia hedh 1 trilion dollarë në ekonomi për rrezikun ndaj koronavirusit

Japonia po hedh gati 1 trilion dollarë në përpjekje për të mbrojtur ekonominë e saj nga rreziku i pandemisë koronavirus.

Kryeministri japonez Shinzo Abe njoftoi të hënën një paketë lehtësimi 108 trilionë yen (989 miliardë dollarë) – një shumë mahnitëse ekuivalente me rreth 20% të prodhimit vjetor të ekonomisë së tretë më të madhe në botë.

Ai përfshin dhjetëra miliarda dollarë mjete monetare për familjet dhe pronarët e bizneseve të vogla që kanë humbur të ardhurat e tyre për shkak të virusit. Paketa gjithashtu përmban ulje taksash dhe kredi me interes zero.

Japonia është vendi i fundit që lëshon një sasi masive të shpenzimeve qeveritare që synojnë të ndihmojnë familjet dhe bizneset të përballen me tronditjen e papritur të ekonomisë globale ndërsa vendet shkojnë në mbyllje.

Shtetet e Bashkuara muajin e kaluar kaluan një paketë stimulimi prej $ 2 trilion dollarë, paketa më e madhe e ndihmës emergjente në histori. Gjermania, Franca, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Spanja dhe ekonomi të tjera të mëdha kanë njoftuar gjithashtu plane të mëdha shpenzimesh.

Përmbytja e stimulit vjen ndërsa numri i rasteve të koronavirusit vazhdon të rritet. Deri më tani, më shumë se 1.27 milion njerëz në mbarë botën janë infektuar, ndërsa 69,000 njerëz kanë vdekur, sipas Universitetit Johns Hopkins. Japonia ka regjistruar më shumë se 3.600 raste dhe 85 vdekje.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*