Vendosni fjalën kyçe....

Ofensiva ushtarake në Çad, vriten 1000 xhihadistë të Boko Haram

Ushtria e Çadit tha të enjten se kishte përfunduar një sulm kundër xhihadistëve Boko Haram në rajonin kufitar të Liqenit Çad në të cilin u vranë 52 trupa dhe 1000 xhihadistë.

Zëdhënësi i ushtrisë, koloneli Azem Bermendoa Agouna i tha AFP-së se operacioni, i nisur pasi gati 100 ushtarë u vranë muajin e kaluar, përfundoi të Mërkurën pasi xhihadistët e Nigerisë u detyruan të largohen nga vendi, raporton France 24.

“Një mijë terroristë janë vrarë, 50 mjete janë shkatërruar,” tha ai.

Brigjet perëndimore të liqenit janë goditur nga xhihadistët që kalojnë nga Nigeria verilindore, ku Boko Haram nisi një fushatë të përgjakshme dhune në 2009.

Më 23 mars, xhihadistët ngritën një sulm vdekjeprurës shtatë-orësh në një bazë të ushtrisë Çadiane në Bohoma, duke vrarë të paktën 98 trupa, sipas një numri zyrtar.

Adadi i deklaroi departamentet pranë liqenit “një zonë lufte” në mënyrë që t’i jepte ushtrisë liri për sulmin.

Të katër vendet në kufi të liqenit në 2015 krijuan një formacion të quajtur Task Force Shumëkombëshe të Përbashkët (MNJTF), duke përfshirë edhe Beninin, për të luftuar Boko Haram.

Por Çadi, forcat e të cilit kanë një qëndrim relativisht të lartë në Sahel, ka treguar zhgënjim me MNJTF pas humbjeve të Bohoma.

Fushata 11-vjeçare e Boko Haram ka marrë dhjetëra mijëra jetë në Nigerinë verilindore dhe ka dëbuar gati dy milion njerëz nga shtëpitë e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *