Templates by BIGtheme NET

Italia heq kufizimet e udhëtimeve ndërkombëtare dhe vendase në qershor

Italia do të lejojë udhëtimin ndërkombëtar, si dhe tranzitin midis rajoneve të vendit, nga 3 qershori, njoftoi të shtunën kryeministri Giuseppe Conte.

Autoritetet, megjithatë, nuk e kanë përjashtuar frenimin e udhëtimit përsëri në disa zona – por vetëm në rast se ka një valë të re të infeksioneve.

Vendi apenin, një nga më të goditurit nga pandemia e koronavirusit, ka filluar të lehtësojë ngadalë kufizimet që u vendosën për të ndaluar përhapjen e virusit pas një rënieje të vazhdueshme të numrit të rasteve të reja kohët e fundit.

Fabrikat dhe parqet u hapën në fillim të majit, ndërsa dyqanet dhe restorantet janë vendosur të rinisin punën të hënën.

Italia ka regjistruar më shumë se 223.885 të prekur me Covid-19, me 31.610 viktima, sipas një informacioni nga Universiteti Johns Hopkins.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*