Templates by BIGtheme NET

Qeveria e Kosovës jep 20 milionë euro për ndërmarrjet publike

Qeveria në detyrë e Kosovës ka njoftuar të martën se ka ndarë shumën e 20 milionë eurove për subvencionim të ndërmarrjeve publike, që janë dëmtuar për shkak të situatës së krijuar me pandeminë e koronavirusit.

“Me ndryshimin dhe plotësimin e vendimit në mbledhjen e sotme, janë ndarë 20 milionë euro për subvencionimin e ndërmarrjeve publike që kanë vështirësi financiare për shkak të situatës së krijuar nga emergjenca e shëndetit publik dhe me qëllim të sigurimit të likuiditetit të tyre”, është thënë në një komunikatë drejtuar mediave.

Pakoja Emergjente Fiskale kap vlerën e mbi 170 milionë eurove dhe synon t’iu ndihmojë sektorëve më të dëmtuar nga masat e marra me qëllim të luftimit të koronavirusit.

Në përgatitje është thënë të jetë edhe pakoja e dytë fiskale e cila do të ketë në fokus rimëkëmbjen ekonomike. Kjo pako, sipas ministrit në detyrë të Financave dhe Transfereve në Kosovë, Besnik Bislimi, do ta ketë vlerën rreth një miliard eurove.

 

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*