Templates by BIGtheme NET

Qyteti ku u shfaq Covid-19, Wuhan-i ndalon tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra për 5 vjet

Qyteti kinez i Wuhan, ku zyrtarisht u zbulua së pari Covid-19, ka vendosur të ndalojë rreptësisht mbi tregtinë e kafshëve.

Përkundër mungesës së provave, një treg lokal i kafshëve është konsideruar gjerësisht si burimi i shpërthimit të koronavirusit.

Ndalimi i tregtisë së kafshëve të egra do të jetë në fuqi për pesë vjet, sipas një dokumenti të botuar nga qeveria komunale e Wuhan të mërkurën.

Tani e tutje, konsumi i të gjitha kafshëve të egra do ndalohet në qytetin, që është kryeqyteti i provincës Hubei. Shitja e kafshëve të egra dhe shumimi i tyre për ushqim është ndaluar gjithashtu.

Për më tepër, territori i qytetit është etiketuar një vendstrehim për kafshët e egra dhe madje edhe ndalimi i gjuetisë së kafshëve të egra pa ndonjë arsye të vlefshme – siç është kërkimi shkencor.

Masa vjen menjëherë pasi të paktën katër provinca kineze, përfshirë Hubei, anuluan planet për të blerë ferma që mbajnë kafshë të egra për ushqim si dhe duke propozuar skema të tjera ndihme për njerëzit që jetojnë jashtë tregtisë së kafshëve.

Në fillim të këtij viti, qeveria qendrore e Kinës vendosi një ndalim të përkohshëm për tregtinë dhe konsumin e kafshëve të egra, megjithatë industria u kthye kryesisht në biznes muajin e kaluar.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*