Templates by BIGtheme NET

Ushtria amerikane teston rrjetin satelitor të Elon Musk-ut, nënshkruan kontratën 3-vjeçare

SpaceX ka pranuar të lejojë ushtrinë amerikane të provojë rrjetin e saj satelitor Starlink – të përbërë nga mijëra satelitë individualë në orbitën e ulët të Tokës – me qëllimin e supozuar për ta integruar atë në sistemet ekzistuese ushtarake.

Ushtria ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë e miliarderit Elon Musk për të provuar rrjetin Starlink gjatë tre viteve të ardhshme, duke vlerësuar përshtatshmërinë e tij për nevojat e tyre për transferimin e të dhënave, tha një burim brenda SpaceNews të martën.

Nënshkruar javën e kaluar, marrëveshja, e njohur si një Marrëveshje Bashkëpunimi për Kërkim dhe Zhvillim (CRADA), zakonisht përdoret nga ushtria për të testuar teknologjitë e sektorit privat përpara se t’i blejë ato.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*