Templates by BIGtheme NET

Vdekja e George Floyd, protestuesit i vënë zjarrin stacionit të policisë në Minneapolis

Protestuesit thyen stacionin e policisë në Minneapolis në lagjen ku George Floyd vdiq në prangat e policisë, duke i vënë zjarrin ndërtesës ndërsa dhjetëra shikonin teksa ajo të digjej mbrëmjen e së enjtes, sipas pamjeve të TV.

Policia e Minneapolis u tha mediave lokale se oficerët evakuuan zonën e tretë rreth orës 10 të mëngjesit.

Stacioni lokal KSTP-TV, i cili po transmetonte drejtpërdrejt nga vendi i ngjarjes, raportoi se zjarrfikësit nuk po përpiqeshin të arrinin në vendin e ngjarjes për të shuar zjarrin pasi një grumbull njerëzish kishin rrethuar zonën

“Është 100% çështje e sigurisë. Atje na janë hedhur predha, ne kemi hedhur gurë dhe shishe, në netët e fundit, “tha ai.

Qyteti i Minneapolis paralajmëroi turmën të shpërndahej të enjten vonë, duke thënë se linjat e gazit në zonën e stacionit mund të jenë prerë dhe se ndërtesa mund të ketë eksploziv brenda: “Nëse jeni afër ndërtesës, për sigurinë tuaj, ju lutemi tërhiquni në rast se ndërtesa shpërthen. ” Pamjet video treguan se turma filloi të lëvizë larg ndërtesës menjëherë pas publikimit të tweet-it.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*