Templates by BIGtheme NET

Britania e madhe hap kufijtë me 57 vende të botës, Shqipëria nuk bën pjesë në listë

Është botuar lista me 57 vende të botës të cilat mund të shkojnë në Angli pa patur nevojën e karantinimit. Vendet si Greqia, Spanja, Franca dhe Belgjika janë në listën, e cila hyn në fuqi nga 10 korriku. Por Shqipëria nuk bën pjesë në këtë listë.

Ndërsa vendet si Kina, SHBA, Suedia dhe Portugalia nuk janë të përfshira. Gjë që tregon se këto vende konsiderohen ende jo të sigurta. Ardhjet nga këto vende duhet të izolohen për 14 ditë.

Skocia dhe Uellsi nuk kanë vendosur ende nëse do i kufizojnë udhëtimet apo jo, shkruan BBC. Rregullat e karantinës gjithashtu do të mbeten në fuqi për Irlandën Veriore për vizitorët që vijnë nga jashtë Mbretërisë së Bashkuar.

Kufizimet erdhën në fuqi në fillim të qershorit në një përpjekje për të ndaluar hyrjen e koronavirusit në vend pasi numri i rasteve po binte.

Duke folur në konferencën për shtyp në Doëning Street, Kryeministri Boris Johnson tha: “Në vend që të karantinojmë vizitorët nga e gjithë bota, ne do të karantinojmë vetëm ata nga ato vende ku virusi fatkeqësisht nuk është nën kontroll”.

Personat që udhëtojnë nga 57 vendet dhe 14 territoret e huaja britanike në listë nuk do të duhet të karantinohen me mbërritjen në Angli përveçse nëse kanë udhëtuar nëpër një vend i cili nuk është i përjashtuar. Pasagjerëve do t’u kërkohet të japin informacione të kontaktit gjatë mbërritjes në Angli.

Disa nga ata që gjenden në listë përfshijnë destinacione të njohura me e të shkurtra si Turqia dhe Qipro, si dhe destinacione më të largëta përfshirë Australinë, ishujt Barbados, Hong Kongun, Japoninë, Zelandën e Re dhe Vietnamin.  Sidoqoftë, disa vende, siç është Zelanda e Re, do të kërkojnë që vizitorët të izolohen pas mbërritjes.

Zyra e Jashtme pritet të rishikojë udhëzimet e saj të shtunën, duke përfshirë emërtimin se cilat vende do të kenë një marrëveshje reciproke me Mbretërinë e Bashkuar dhe të mos kërkojnë nga vizitorët britanikë të karantinohen pas mbërritjes.

Departamenti i Transportit konfirmon se sistemi i “semaforit të propozuar”, i cili do të shihte vendet e shënuara si të kuqe, jeshile në varësi të përhapjes së virusit, është rrëzuar.

57 vendet me të cilat Britania do hapë kufijtë:

 1. Andorra
 2. Gjermania
 3. Zelanda e Re
 4. Antigua dhe Barbuda
 5. Greqia
 6. Norvegjia
 7. Aruba
 8. Grenlanda
 9. Polonia
 10. Australia
 11. Grenada
 12. Reunioni
 13. Austria
 14. Guadalope
 15. San Marino
 16. Bahamas
 17. Hong Kong
 18. Serbia
 19. Barbados
 20. Hungaria
 21. Sejshellet
 22. Belgjikë
 23. Islandë
 24. Korea e Jugut
 25. Bonaire
 26. Shën Eustatius dhe Saba
 27. Itali
 28. Spanjë
 29. Croaci
 30. Xhamajkë
 31. Shën Bartolomeu
 32. Kuraçao
 33. Japoni
 34. Shën Kitts dheNevis
 35. Qipro
 36. Lihtenshtejn
 37. Shën Lucia
 38. Republika Çeke
 39. Lituani
 40. Shën Pierre dhe Miquelon
 41. Danimarkë
 42. Luksemburg
 43. Zvicër
 44. Dominica
 45. Macau
 46. Tajvan
 47. Ishujt Faroe
 48. Malta
 49. Trinidad dheTobago
 50. Fixhi
 51. Mauritiusi
 52. Turqi
 53. Finlandë
 54. Monako
 55. Vatikan
 56. Francë
 57. Holandë
 58. Vietnam

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*