Templates by BIGtheme NET

Macron emëron Jean Castex si kryeministër të ri, ideatorin e strategjisë së hapjes në Francë

Jean Castex

Jean Castex, një zyrtar i lartë që drejtoi strategjinë e rihapjes së koronavirusit të Francës, është emëruar kryeministri i ri i vendit nga Presidenti Emmanuel Macron.

Emërimi i tij u njoftua vetëm disa orë pasi Edouard Philippe, i cili shërbeu si kryeministër për tre vjet, bëri dorëheqjen.

Në prill, Castex iu dha përgjegjësia për të koordinuar lehtësimin e kufizimeve të Covid-19 në Francë. Ai është një shërbyes publik në karrierë i cili ka shërbyer në administrata të shumta dhe anëtar i partisë konservatore Les Republicans.

Riorganizimi i qeverisë vjen disa ditë pasi të Gjelbërit shënuan fitore në zgjedhjet lokale në të gjithë Francën, duke tronditur pozitat e Macron në partinë En Marche.

Plani i rihapjes së Castex është përshëndetur si shumë i suksesshëm. Si kryeministër, ai do të përballet me detyrën e frikshme për të rindezur ekonominë e Francës, e cila është dobësuar shumë nga bllokimi i koronavirusit.

Macron pritet të bëjë ndryshime të mëtejshme në qeverinë e tij në ditët e ardhshme, pasi ai përpiqet të fitojë favor me votuesit e goditur fort nga rënia ekonomike. Ai u përball me kundërshtime të gjera ndaj masave të tij shtrënguese para fillimit të krizës shëndetësore, me lëvizjen protestuese të Verdhë të Verdhë që zhvilloi mitingje javore në të gjithë Francën.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*