Templates by BIGtheme NET

India marrëveshje 2.4 miliardë dollarë me Rusinë për fuqizimin e flotës ajrore me avionë luftarakë

New Delhi ka dhënë dritën jeshile për një marrëveshje masive me Moskën që do të shohë Sukhoi dhe MiG të ndërtojnë avionë luftarakë krejt të rinj për Forcën Ajrore Indiane. Mjaftueshëm aeroplanë luftarakë tashmë në përdorim me ushtrinë gjithashtu do të rinovohen.

12 Su-30MKI dhe 21 MiG-29, të ndërtuara nga e para në Rusi, do të bashkohen me flotën luftarake të Forcës Ajrore Indiane (IAF), konfirmoi qeveria e vendit të enjten.

Inxhinierët rusë gjithashtu do të azhurnojnë 59 MiG-29 të operuar tashmë nga IAF, me koston e të dy projekteve që arrijnë afërsisht 2.4 miliardë dollarë. India mori grupet e para të aeroplanit të lehtë, me një vend vetëm në vitet 1980, që do të thotë se ka shumë mundësi që të ketë nevojë për një rindërtim të shekullit 21.

Mediat indiane spekuluan më parë se blerja e më shumë avionëve luftarak nga Rusia ishte e lartë në axhendën e Ministrit të Mbrojtjes Rajnath Singh, i cili vizitoi Moskën javën e kaluar. Përveç përfaqësimit të qeverisë indiane në paradën e madhe të Ditës së Fitores, Singh u takua me Yuri Borisov, zv / kryeministrin rus përgjegjës për industrinë ushtarake.

Shkëmbimi ishte “shumë pozitiv dhe produktiv”, tha ministri Indian.

Përveç kësaj, New Delhi përshpejtoi prokurimet e tjera të armëve, të tilla si sistemi mbrojtës raketor ajror S-400 dhe rezervat kritike nga Rusia. Fillimisht e planifikuar për 2021, e para nga pesë bateritë S-400 do të arrijë në Indi deri në fund të vitit, njoftojnë mediat ruse, duke cituar burime ushtarake indiane.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*