Templates by BIGtheme NET

Formula 1 nis në kaos, Bottas fiton garën e parë (Video)

Piloti finlandez i ‘Mercedes-Benzit’, Valtteri Bottas, fitoi garën hapëse të sezonit të Formula 1 2020 në Grand Prix të Austriasë, pas një finaleje dramatike.

Bottas çoi nga fillimi në fund në një garë që e pa atë të shmangte telashet, ndërsa drama shpalosej pas tij në një garë frenetike në Red Bull Ring në Spielberg, Austri.

Para fillimit të garës, shoferët u mblodhën në vijën e fillimit për të treguar solidaritetin e tyre në luftën kundër racizmit, megjithëse jo të gjithë shoferët u ulën në gju.

Charles Leclerc, Max Verstappen, Kimi Raikkonen, Daniil Kvyat, Carlos Sainz dhe Antonio Giovinazzi zgjodhën të qëndrojnë në këmbë, në vend të gjunjëzimit gjatë një shfaqjeje të mbështetjes për lëvizjën Black Lives Matter.

Makina e sigurisë u vendos në pistë dy herë gjatë momenteve kryesore në garë pasi vetëm 11 nga 20 makinat përfunduan garën me 71 xhiro.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*