Templates by BIGtheme NET

Sondazhi i zyrës së statistikave Britanike: Vetëm 22% e njerëzve që testohen pozitiv me koronavirus raportojnë simptoma ditën e testimit

Vetëm 22% e njerëzve që testohen pozitive për koronavirus raportuan se kishin simptoma në ditën e testimit të tyre, sipas Zyrës për Statistikë Kombëtare.

Ky ngre alarmin te personat që nuk janë të vetëdijshëm se ata po mbajnë virusin në përhapjen e tij më tej.

Stafi shëndetësor dhe kujdesi shoqëror duket se kanë më shumë të ngjarë të testohen pozitive.

Kjo vjen pasi vdekjet nga të gjitha shkaqet në Mbretërinë e Bashkuar ranë në nën mesataren për javën e dytë me radhë.

Midis fundit të marsit dhe qershorit, kishte 59,000 vdekje më shumë sesa mesatarja pesëvjeçare.

Ndërkohë, shifrat e përditshme të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të lëshuar të martën treguan se 155 persona të tjerë kanë vdekur pasi u testuan pozitivisht për virusin. Kjo arrin numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 44.391.

Ajo vjen pasi 16 të vdekur u raportuan të hënën, por shpesh ka vonesa raportimi gjatë fundjavës.

Transmetimi asimptomatik u paralajmërua nga Organizata Botërore e Shëndetit dhe këshilltarët shkencorë të qeverisë, por ata nuk ishin në gjendje të vlerësonin sa i madh ishte rreziku.

Ndërsa 22% në studimin e ONS raportuan simptoma, ditën që testoheshin pozitivë për koronavirus, një grup më i madh, një e treta (33%) e njerëzve, raportuan se kishin simptoma ose në ditën e testit të tyre ose në testin e tyre të mëparshëm ose pasues.

Pra, 78% që nuk raportojnë simptoma në ditën e testit, përfshi njerëz “para-simptomatikë”, si dhe “asimptomatikë” – ata që nuk do të zhvillojnë kurrë simptoma të dukshme.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*