Templates by BIGtheme NET

Deutsche Bank gjobitet me 150 milionë dollarë, dështoi të kontrollonte transfertat e dyshimta bankare të Epstein


Deutsche Bank ka pranuar të paguajë 150 milion% dollarë për të zgjidhur pretendimet se ajo theu rregullat e pajtueshmërisë në marrëdhëniet e saj me abuzuesin seksual Jeffrey Epstein, njoftoi të martën shteti i New York-ut.

Dënimi u njoftua në një njoftim nga Inspektorja e  Shërbimeve Financiare Linda A. Lacewell.

“Pavarësisht se e njihte historinë e tmerrshme kriminale të Z. Epstein, Banka në mënyrë të pafalshme dështoi të zbulojë ose parandalojë miliona dollarë transaksione të dyshimta,” tha Lacewell.

Sipas njoftimit, marrëveshja shënoi veprimin e parë përmbarimor nga një rregullator kundër një institucioni financiar për marrëdhënie me financierin.

Epstein vrau veten gushtin e kaluar në një burg federal të Manhattanit ndërsa po priste gjyqin për akuzat e trafikut seksual.

Ish e dashura e tij, britanikja Ghislaine Maxwell, u arrestua javën e kaluar dhe u çua në New York City për t’u përballur me akuzat që rekrutoi vajza për Epstein për të abuzuar seksualisht në vitet 1990. Në padi civile, ajo ka mohuar përfshirjen. Arritja e saj në gjykatë federale në Manhattan ka të ngjarë javën e ardhshme.

Në një deklaratë, banka gjermane tha se marrëveshja me shtetin e Nju Jorkut “pasqyron bashkëpunimin tonë të pakufizuar dhe transparent me rregullatorin tonë.”

Banka tha se kishte investuar pothuajse 1 miliard dollarë për të përmirësuar trajnimin dhe kontrollet e saj dhe kishte rritur stafin e saj që mbikëqyrë punën për më shumë se 1.500 punonjës “për të vazhduar rritjen e aftësive tona të krimit anti-financiar.”

Në një deklaratë, Guvernatori i New York-ut demokrati Andrew Cuomo, tha se banka dështoi të parandalojë miliona dollarë transaksione të dyshimta.

Lacewell tha që banka dështoi të monitorojë siç duhet veprimtarinë e llogarisë së Epsteinit, megjithë informacionin në dispozicion të publikut në lidhje me krimet e Epstein.

Financieri me rezidencat amerikane në Manhattan, Florida dhe New Mexico, së bashku me shtëpitë në Paris dhe Ishujt e Virgjër, kishte pranuar fajësinë për akuzat e abuzimit seksual në Florida mbi një dekadë më parë.

Lacewell tha që banka përpunoi qindra transaksione në total miliona dollarë që, “të paktën, duhet të kishin shkaktuar një kontroll shtesë, në zbardhjen e historisë së Z. Epstein”.

Ajo tha se disa pagesa që duhej të kishin kontrolluar përfshinin paratë e paguara për njerëzit që pretendohet se kanë qenë bashkëpunëtorët e z. Epstein në abuzimin seksual të vajzae të reja, pagesa të shlyerjeve që arrijnë në mbi 7 milion dollarë, dhe mbi 6 milion dollarë në tarifa ligjore për Epstein dhe bashkëpunëtorët.

Pagesat e tjera shkuan për modelet ruse dhe transaksionet për shkollimin e grave, hotele dhe shpenzime të qirasë, tha ajo, së bashku me tërheqje të dyshimta të parave që arrijnë mbi 800,000 dollarë në një shtrirje katër vjeçare.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*