Templates by BIGtheme NET

Ditë e zezë për Kosovën, 16 vdekje nga Covidi në 24 orë

Plot 16 persona kanë humbur jetën sot në Kosovë për shkak të koronavirusit, duke e çuar kështu numrin e viktimave në 212.

Lajmi u bë i ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, i cili sqaroi gjithashtu se gjatë 24 orëve, 258 persona kanë rezultuar pozitivë për koronavirusin.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 480 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 258 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 8.104 raste nga 36.050 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 212 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 196 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të
shëruarve deri më sot është gjithsej 4.463 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.429.”-thuhet në njoftimin e IKSHPK.

Rastet pozitive janë nga:

komuna Prishtinë 53 raste, komuna Pejë 28 raste, komuna Gjilan 24 raste, komuna Ferizaj 18 raste, komuna Fushë Kosovë 15 raste, komuna Podujevë 15 raste, komuna Viti 13 raste, komuna Gjakovë 12 raste, komuna Prizren 12 raste, komuna Vushtrri 11 raste, komuna Lipjan 9 raste, komuna Mitrovicë 9 raste, komuna Dragash 7 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Malishevë 3 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Istog 2 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Kllokot 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Suharekë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Han i Elezit dhe Rahovec.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*