Templates by BIGtheme NET

Astronomët kapin pamjet e rralla, “fluturën” e mahnitshme mijëra vite dritë larg Tokës

Fotografitë e bëra rishtas tregojnë një fenomen ndëryjor, që flakëron krahët e tij eterik në hollësi mahnitëse. Pamja spektakolare vjen nga një mjegullnajë gazi shumë simetrike e njohur si NGC 2899.

Pamja u kap si pjesë e programit Gurët Kozmikë të Observatorit Evropian Jugor (ESO), për qëllime arsimimi dhe afrimi të publikut.

Duke parë një hapësirë ​​të thellë përmes teleskopit gjigant ESO, astronomët shijuan një pamje të flluskës së madhe të gazit të ndezur, në një formë gati simetrike që i ngjan një fluture, midis 3.000 dhe 6.500 vjet dritë larg nga Toka.

Megjithëse mjegullnaja u zbulua nga astronomi britanik John Herschel në 1835, askush nuk e ka parë ndonjëherë atë në një rezolutë kaq të lartë më parë.

Shtrirja e krahëve të fluturës arrin gati 19 trilionë kilometra, ose dy vjet dritë. Ajo është gjithashtu tepër e nxehtë, pasi hidrogjeni dhe oksigjeni që përbëjnë ‘trupin’ e tij nxehen në rreth 10,000 gradë Celsius (dy herë më i nxehtë se Dielli) falë dy yjeve në qendër të tij, të cilat besohet se i japin asaj pamjen e tij simetrike.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*