Templates by BIGtheme NET

Bombat në maratonën e Bostonit, gjykata amerikane heq dënimin me vdekje ndaj Dzhokhar Tsarnaevit

Gjykata e Apelit në Boston, SHBA, ka rrëzuar dënimin me vdekje ndaj Dzhokhar Tsarnaev në 2015 për pjesëmarrjen e tij në bombardimet në Maratonën e Bostonit 2013.

Dënimi i Tsarnev për ndihmën në vendosjen e bombave që lanë tre persona të vdekur dhe mbi 260 të plagosur po mbahet, por do të zhvillohet një gjykim i ri për të përcaktuar një dënim të ndryshëm.

Avokati i tij argumentoi në dhjetor 2019 në Gjykatën e Apelit se dënimi me vdekje i klientit të tij 26-vjeçar ishte produkt i një gjykimi të padrejtë, megjithë kundërshtimet.

Tsarnev akuzohet se vendosi bombat bashkë me vëllain e tij, Tamerlan, i cili u vra nga policia në ditët pas sulmit të 15 Prillit.

Një oficer patrullimi 26-vjeçar thuhet se u vra nga vëllezërit kur ata u përplasën.

Më vonë vëllezërit Tsarnevs shkëmbyen zjarr me policinë në Watertown, ku dy oficerë u plagosën gjatë zjarrit. Tamerlan u vra nga i vëllai që e shtypi me makinë teksa largohej, tha asokohe policia. Më vonë ata u kapën kur një qytetar e gjeti atë duke u fshehur në një varkë në pronën e tij më 19 prill.

Vëllai i mbijetuar u shpall fajtor në 2015 me akuza të shumta, duke përfshirë përdorimin e një arme të shkatërrimit në masë që rezultoi me vdekje. Dzhokhar Tsarnaev ishte 22 vjeç kur u dënua me vdekje.

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*