Templates by BIGtheme NET

Çmimet Bafta këtë vit u ndanë virtualisht – Lista e fituesve

Shfaqjet dhe programet më të mira britanike televizive të vitit 2019 janë nderuar nëBafta Television Awards, që u mbajt më 31 korrik.
Këtë vit nuk pati ndonjë qilim të kuq në Bafta TV dhe ccmimet u ndanë në mënyrë virtuale.
Lista e plotë e fituesve dhe të nominuarve:

Aktorja kryesore më e mirë:

Jodie Comer, Killing Eve – BBC One
Fituese– Glenda Jackson, Elizabeth Is Missing – BBC One
Suranne Jones, Gentleman Jack – BBC One
Samantha Morton, I Am Kirsty – Channel 4.

Aktori kryesor më i mirë:

Stephen Graham, The Virtues – Channel 4
Fitues – Jared Harris, Chernobyl – Sky Atlantic
Takehiro Hira, Giri/Haji – BBC Two
Callum Turner, The Capture – BBC One.

Aktorja dytësore më e mirë:

Fituese– Naomi Ackie, The End of the F***ing World – Channel 4
Helen Behan, The Virtues – Channel 4
Helena Bonham Carter, The Crown – Netflix
Jasmine Jobson, Top Boy – Netflix.

Aktori dytësor më i mirë:

Joe Absolom, A Confession – ITV
Josh O’Connor, The Crown – Netflix
Fitues– Will Sharpe, Giri/Haji – BBC Two
Stellan Skarsgard, Chernobyl – Sky Atlantic.

Performanca argëtuese:

Frankie Boyle, Frankie Boyle’s New World Order – BBC Two
Fitues– Mo Gilligan, The Lateish Show with Mo Gilligan – Channel 4
Lee Mack, Would I Lie To You – BBC One
Graham Norton, The Graham Norton Show – BBC One.

Performanca mashkullore në një program komedi:

Fitues– Jamie Demetriou, Stath Lets Flats – Channel 4
Ncuti Gatwa, Sex Education – Netflix
Youssef Kerkour, Home – Channel 4
Guz Khan, Man Like Mobeen – BBC Three.

Performanca femërore në një program komedi:

Fituese- Sian Clifford, Fleabag – BBC Three
Gbemisola Ikumelo, Famalam – BBC Three
Sarah Kendall, Frayed – Sky One
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – BBC Three.

Drama seritë:

The Crown – Netflix
Fitues– The End of the F***Ing World – Channel 4
Gentleman Jack – BBC One
Giri/Haji – BBC Two.

Drama:

Brexit: The Uncivil War – Channel 4
Elizabeth Is Missing – BBC One
Fitues– The Left Behind – BBC Three
Responsible Child – BBC Two.

Mini-seritë:

A Confession – ITV
Fitues– Chernobyl – Sky Atlantic
The Victim – BBC One
The Virtues – Channel 4.

Telenovela dhe drama vazhduese:

Casualty – BBC One
Coronation Street – ITV
Fitues– Emmerdale – ITV
Holby City – BBC One.

Ndërkombëtare:

Euphoria – Sky Atlantic
Succession – Sky Atlantic
Unbelievable – Netflix
Fitues– When They See Us – Netflix.

Programi argëtues:

The Greatest Dancer – BBC One
The Rap Game UK – BBC Three
Fitues– Strictly Come Dancing – BBC One
The Voice UK – ITV.

Programi argëtues i komedisë:

The Graham Norton Show – BBC One
The Last Leg – Channel 4
The Ranganation – BBC Two
Fitues– Taskmaster – Dave.

Komedia e shkruar:

Catastrophe – Channel 4
Derry Girls – Channel 4
Fleabag – BBC Three
Fitues– Stath Lets Flats – Channel 4.

Filmi i metrazhit të gjatë:

Joe Lycett’s Got Your Back – Channel 4
Fitues– The Misadventures of Romesh Ranganathan – BBC Two
Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing – BBC Two
Snackmasters – Channel 4.

Momenti që duhet parë:

Coronation Street, the death of Sinead Osborne – ITV
Fleabag, Confessional scene – BBC Three
Game of Thrones, Arya kills the Night King – Sky Atlantic
Fitues– Gavin and Stacey, Nessa proposes to Smithy – BBC One
Line of Duty, John Corbett’s death – BBC One
Love Island, Michael recouples after Casa Amor – ITV2.

Programi i çështjeve aktuale:

Growing Up Poor: Britain’s Breadline Kids (Dispatches) – Channel 4
The Hunt for Jihadi John – Channel 4
Is Labour Anti-Semitic? (Panorama) – BBC One
Fitues– Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure) – ITV.

Dokumentari:

The Abused – Channel 5
David Harewood: Psychosis and Me – BBC Two
The Family Secret – Channel 4
Fitues- Last Survivors – BBC Two.

Seritë faktike:

Crime and Punishment – Channel 4
Don’t F**K With Cats: Hunting an Internet Killer – Netflix
Fitues– Leaving Neverland – Channel 4
Our Dementia Choir with Vicky McClure – BBC One
Reality and constructed factual
Celebrity Gogglebox – Channel 4
Harry’s Heroes: The Full English – ITV
WINNER – Race Across the World – BBC Two
RuPaul’s Drag Race UK – BBC Three.

Programi special informues:

8 Days: To the Moon and Back – BBC Two
Seven Worlds, One Planet – BBC One
Thatcher: A Very British Revolution – BBC Two
Fitues– Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story – BBC Four.

Mbulimi i lajmeve:

Fitues– Hong Kong Protests – Sky News
ITV News At Ten: Election Results – ITN/ITV
Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight) – BBC News/BBC Two
Victoria Derbyshire: Men who Lost Loved Ones to Knife Crime – BBC News/BBC Two
Sport
WINNER – 2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa – ITV
ICC Cricket World Cup Final – Sky Sports Cricket
Fifa Women’s World Cup 2019 Semi Final: England v USA – BBC One
Wimbledon 2019 Men’s Final – BBC One.

Ngjarja live:

Fitues– Blue Planet Live – BBC One
Election 2019 Live: The Results – ITN/ITV
Glastonbury 2019 – BBC Two
Operation Live – Channel 5.

Programi i formës së shkurtër:

Anywhere But Westminster – The Guardian
Fitues– Brain in Gear – BBC iPlayer
Soon Gone: A Windrush Chronicle – BBC Four
Toni_With_An_I (Born Digital: First Cuts) – BBC Four.

Bafta Speciale
Idris Elba

Komento

Adresa e email nuk do te publikohet. Fushat jane te domosdoshme *

*